Alena Vitásková; Reprofoto: YouTube.com

Alena Vitásková; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

SOUDCE BAXA by měl objasnit okolnosti provozu jeho solární elektrárny, říká Vitásková

“Soudce Baxa by se měl vyjádřit ke své fotovoltaické elektrárně. Jak k ní přišel, kolik pobírá na dotacích. Kdo mu ji dodal, za kolik a jak soudce vůbec k takové informaci o solárních elektrárnách přišel. Jak dopadlo šetření, když jeho elektrárna spadla do těch podezřelých, které švindlují s výrobou?”, uvádí ve svém článku na serveru Parlamentní listy bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (viz ZDE).

Na elektrárnu soudce Baxy upozornili občané

Vraťme se o několik let zpět. Útoky na Alenu Vitáskovou, v té době předsedkyni ERÚ byly nebývale agresivní. O dehonestaci ERÚ a její, nejen profesní, likvidaci se snažili mnozí. Vitásková upozornila na tunelování veřejných financí právě v oblasti energetiky a zasloužila se o zastavení části podpor a tím zmírnění finančního dopadu v řádech miliard korun na občany a státní rozpočet. Jenže, „někomu“ ty lehce nabyté peníze asi chybí…

Jeden z podnětů na podivnosti kolem fotovolatických elektráren podávali i samotní nespokojení občané. Tak se stalo, že při jedné z prověrek spadla mezi podezřelé i elektrárna pana soudce Baxy. Pracovníci ERÚ, kteří se prověrkou zabývali, zůstali zmateni a silně překvapeni, když se mezi kontrolovanými elektrárnami objevila známá jména. Informaci přišli sdělit s dotazem, zda postoupit tuto elektrárnu také SEI (Státní energetické inspekci) jako všechny ostatní. ERÚ v té době neměl kompetence na kontrolu těchto elektráren. Tyto kontroly byly v kompetenci pouze SEI. Tak elektrárna pana soudce Baxy putovala s ostatními na SEI ke kontrole, zda také švindloval a jeho elektrárna vyráběla více, než bylo technicky možné.

Nejvyšší státní zastupitelství nekonalo

“Vzhledem k podivným okolnostem i v jiných případech Institut Aleny Vitáskové (IAV) požádal Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) o sdělení, zda jsou k dispozici informace, kdo ze státních zástupců a soudců vlastní solární elektrárnu, či má podíl na výnosech z těchto dotovaných cen, a zda tito lidé nejsou ve střetu zájmu, když pak obžalovávají, nebo soudí jiné kauzy v této oblasti.“, uvádí v článku Alena Vitásková.

Žaloby ohledně rozhodnutí státních orgánů, včetně ERÚ, totiž projednávají správní soudy. Soudce Baxa byl 15 let předsedou Nejvyššího správního soudu a byl tedy ve střetu zájmů, pokud je na byznysu se solárními elektrárnami sám zainteresovaný.

“Odpověď byla tak, jak jsme očekávali. NSZ údajně nemá tyto informace a státní zástupci a soudci podle něj nejsou ve střetu zájmu,” uzavírá svůj článek Alena Vitásková.

-rh-