Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Jan Hamáček (ČSSD); Foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Domácí

SOUD SE ZAČAL ZABÝVAT žalobou Hamáčka na Seznam Zprávy kvůli Vrběticím

Obvodní soud pro Prahu 5 se dnes začal zabývat žalobou Jana Hamáčka (ČSSD) na web Seznam Zprávy za to, že v květnu uvedl, že Hamáček měl mít v úmyslu “vyměnit mezinárodní skandál” kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti COVIDu-19 Sputnik V.

Hamáček tvrzení odmítá

Server Seznam Zprávy následně uvedl, že Hamáček chtěl odcestovat v dubnu do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti COVIDu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů. Cestu později zrušil. Hamáček tvrzení serveru ostře odmítá, v minulosti uvedl, že v případě úspěchu věnuje vysouzené peníze nadaci policistů a hasičů. Šéfredaktor webu Jiří Kubík už dříve prohlásil, že jsou Seznam Zprávy jsou prý připraveny pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Výbuch ve Vrběticích

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. Letos v dubnu premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Rusko obvinění odmítlo, případ vyvolal diplomatickou roztržku.

Web miliardáře Lukačoviče

Zpravodajský web Seznam Zprávy patří do portfolia firem miliardáře Iva Lukačoviče, který vlastní společnost Seznam. V minulosti firma sídlila v daňovém ráji na Kypru (viz ZDE). Majitel Ivo Lukačovič na veřejnosti dlouhodobě nevystupuje a pokud se tomu tak stane, vyjadřuje se rád nelichotivě o svých spoluobčanech (např. ZDE).

Majitel firmy Seznam, miliardář Ivo Lukačovič; Foto: Profil I. Lukačoviče na sociální síti

Kontroverzní server Seznam Zprávy se od začátku profiloval jako jeden z tzv. protibabišovských webů a neváhal zneužít v boji proti Babišovi i jeho děti. Do kampaně proti předsedovi hnutí ANO se zapojili elitní novináři pracující pro Lukačoviče Sabina Slonková a Jiří Kubík.

Zpracoval Rudolf Hruboň