Olga Sommerová (TOP09); Foto: Jiří Majer / Wikimedia Commons

Olga Sommerová (TOP09); Foto: Jiří Majer / Wikimedia Commons

Domácí

SOMMEROVÁ (TOP09): Volby jsou nebezpečné, volí nevzdělanci

„Ty volby jsou nebezpečný nástroj, protože volit může každý a volí i lidé, kteří nejsou vzdělaní, kteří se nezajímají o politiku, všechny ty souvislosti,“ prohlásila v roce 2019 dokumentaristka Olga Sommerová (TOP09), která má ve Sněmovně nahradit Dominika Feriho.

Volby jsou “nebezpečný nástroj”

Češi podle ní preferují konzum a nevšímají si plíživého nebezpečí. Ty volby jsou nebezpečný nástroj, protože volit může každý a volí i lidé, kteří nejsou vzdělaní, kteří se nezajímají o politiku, všechny ty souvislosti, ale skočí na ty populistické nabídky, a to je to nebezpečí teďka po celé Evropě i v Americe,“ posteskla si. „Ti lidé, kteří se nemají příliš dobře, ti chudí, ať už vlastní, nebo nevlastní vinou, tak skáčou na špek populistům jako je Babiš, kteří slibujou, ale nikdy nic nesplní. Čím víc lidí přijde k volbám, tím je to horší. Ta většinová společnost skutečně není vzdělaná, nemá promyšlené ty společenské děje, jak to půjde dál a co se stane,“ uzavřela tehdy kritiku údajných slabin demokracie Sommerová.

Kritizuje Babiše, ale jeho peníze jí nevadí

Režisérka se silně vymezuje jak proti prezidentu Zemanovi, tak proti Andreji Babišovi a to přestože holding Agrofert finančně přispěl na distribuci jejích snímků „Věra 68“ o gymnastce Věře Čáslavské a také „Magický hlas rebelky“. A to statisícovými částkami. S firmou pana Babiše jsem nespolupracovala, jeho firma se pouze podílela na distribučních nákladech zmiňovaných filmů,” tvrdí nyní Sommerová.

Olga Sommerová s Andrejem Babišem na premiéře filmu Magický hlas rebelky v pražské Lucerně, červenec 2014; Foto: Pavel Gwužď / NextFoto

Zpracoval Rudolf Hruboň