Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Domácí

SOLIDARITA V AKCI: Slíbené vakcíny dosud nedorazily

Vakcíny proti koronaviru, které slíbily Česku dodat Rakousko, Slovinsko a Maďarsko, nedorazily. Tyto tři země slíbily až 80 tisíc dávek za to, že je premiér Andrej Babiš (ANO) podpořil v jejich kritice distribuce vakcín Evropskou unií.

Sliby – chyby?

Kvůli tomuto postoji Česko přišlo o 70 tisíc dávek. Ministerstvo zdravotnictví nyní oznámilo, že slíbené vakcíny nejenže nedorazily, ale zatím ani nedošlo ke konkrétnímu jednání o jejich dodávkách. Podle systému, který vyjednalo portugalské předsednictví v EU, nejpostiženější země měly dostat více vakcín, než jim mělo připadnout podle dřívějšího přerozdělování. Díky němu mělo Česko dostat 70 tisíc dávek navíc, k čemuž ale nakonec kvůli kritice EU ze strany premiéra Babiše nedošlo a země obdržela pouze poměrnou část z celkových deseti milionů dávek. Jako kompenzaci Rakousko, Slovinsko a Maďarsko slíbily solidární dodávky vakcín z vlastních zásob o celkovém počtu 80 tisíc.

Jedná se pouze se Slovenskem

Nicméně podle ministerstva se nyní jedná pouze o dodávkách vakcín ze Slovenska. „Slovinsko, Rakousko a Maďarsko možná na politické úrovni deklarovaly úmysl nám vakcíny darovat, ale tento úmysl nebyl nikdy realizován – nikdo nás nekontaktoval ani s předběžnými informacemi, ani s konkrétní nabídkou,“ napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová serveru Seznam Zprávy. Úřad vlády však ústy mluvčí Jany Adamové ujišťuje, že slíbené vakcíny přeci jenom dorazí, a to prý do dvou měsíců.

Zpracoval Rudolf Hruboň