Ylva Johanssonová, evropská komisařka pro vnitřní záležitosti; Foto: Anders Henrikson / Wikimedia Commons

Ylva Johanssonová, evropská komisařka pro vnitřní záležitosti; Foto: Anders Henrikson / Wikimedia Commons

Zahraniční

SOLIDARITA ohledně MIGRACE bude ZÁVAZNÁ, naznačila eurokomisařka

Ylva Johanssonová, evropská komisařka pro vnitřní záležitosti, která ve středu představí dlouho očekávanou reformu evropského azylového systému, vyzvala členské státy EU, aby přijaly „závazný systém“ solidarity v oblasti migrace. Uvedl to server Euractiv.com (viz ZDE).

“Musí to být povinné”

„Musí to být povinné, všechny členské státy musí pomoci, pokud existuje situace, kdy je členský stát pod tlakem, když je mnoho lidí, kteří potřebují právní ochranu,“ prohlásila Johanssonová. Podle jejího názoru je však třeba vzít v úvahu také druh vhodné pomoci členským státům v nouzi, neboť někteří členové Unie zůstávají „nepřátelští“ vůči přijímání žadatelů o azyl. Pokusy o relokaci žadatelů o azyl v rámci Evropské unie v posledních letech odmítla především visegrádská čtyřka (V4) – Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. „Není to jen o přestěhování. Mohou nastat i jiné situace, například pomoc při repatriaci těch, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty,“ vysvětlila eurokomisařka, aniž sdělila podrobnosti.

Zrušení Dublinu?

Ursula von der Leyenová, šéfka Evropské komise, minulý týden ve svém projevu o stavu Unie oznámila, že má v úmyslu zrušit dublinské nařízení, podle něhož je zpracováním žádostí o azyl pověřen první členský stát EU, na jehož území migrant vstoupí (viz ZDE). „Mohu oznámit, že zrušíme dublinské nařízení a nahradíme jej novým evropským systémem správy migrace. Bude mít společné struktury v oblasti azylu a navracení a bude mít nový silný mechanismus solidarity,“ řekla van der Leyenová evropským zákonodárcům v Bruselu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

„Migrace je evropskou výzvou a celá Evropa musí přispět svým dílem,“ uvedla dále. Dublinské nařízení bylo zavedeno v roce 1990. Podle pravidel, která mají zabránit migrantům v podávání více žádostí o azyl v Evropě, musí členský stát, který obdrží žádost o azyl, tuto žádost zpracovat a potenciální uprchlík by se neměl pohnout dál.

Rudolf Hruboň