Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠOJGU: NATO stále posiluje své síly na hranicích Ruska

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu reagoval na slova své německé kolegyně Annegret Krampové-Karrenbauerové o potřebě zadržet Rusko pomocí jaderných zbraní. Připomněl v té souvislosti Německu výsledky 2. světové války.

NATO je ochotno použít jaderné zbraně

Krampová-Karrenbauerová ve čtvrtek v reakci na otázku, zda NATO uvažuje o scénářích vyhrožování Rusku v regionech Baltského a Černého moře, včetně vzdušného prostoru s jadernými zbraněmi, řekla, že je prý potřeba Moskvě dát jasně najevo, že západní země jsou ochotné „používat takové prostředky“. Ministryně tvrdí, že Moskva údajně systematicky narušuje vzdušný prostor těchto států, proto je prý potřeba jejich ochraně věnovat zvláštní pozornost. Kromě toho obvinila Rusko z kybernetických útoků a podněcování migrační krize na hranici Běloruska a zemí EU.

Německu chybí historická paměť

Berlín by si podle Sergeje Šojgu měl pamatovat, jak končí přesun sil k ruským hranicím. „Na pozadí výzev k vojenskému omezení Ruska NATO důsledně táhne síly k našim hranicím. Německá ministryně obrany musí dobře vědět, jak to pro Německo a Evropu dříve končilo, uvedl Šojgu ve zřejmé narážce na porážku nacistického Německa ve 2. světové válce. Zdůraznil, že „bezpečnost v Evropě může být pouze společná, bez porušení zájmů Ruska“. „NATO ale dnes není připraveno na rovnocenný dialog o této otázce. Realizace plánu NATO na ‚odstrašení‘ v Afghánistánu navíc skončila katastrofou, se kterou se nyní potýká celý svět,“ dodal Šojgu.

NATO stahuje síly k hranicím Ruska

Dříve ruský ministr obrany uvedl, že NATO posiluje infrastrukturu podél hranic Ruska a Běloruska. „Přímá přítomnost bloku NATO se zvyšuje v blízkosti hranic Ruska a Běloruska, zlepšuje se jeho vojenská infrastruktura, vytvářejí se zásoby zbraní, vojenského vybavení a materiálu a zavádějí se akce pro přesun vojáků,“ řekl šéf ruského resortu obrany. Šojgu poznamenal, že Spojené státy převedly obrněnou brigádu pozemních sil a čtyři mnohonárodní praporové taktické skupiny do Polska a pobaltských zemí. Koalice také vytvořila divize NATO v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku. Podle něj se počet prioritních sil NATO téměř zdvojnásobil – z 25 na 40 tisíc vojáků.

Zpracoval Rudolf Hruboň