Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠOJGU NAŘÍDIL POSÍLIT OFENZÍVU, aby se zabránilo ukrajinským protiúderům

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který navštívil armádu vykonávající svou službu v rámci speciální operace na Ukrajině, uvedl, že jednotky by měly zvýšit svou aktivitu, aby zastavily útoky Kyjeva proti civilnímu obyvatelstvu.

Útoky s pomocí západních zbraní

Jednotky kyjevského režimu se s pomocí Západem dodaných zbraní v posledních dnech zaměřily na civilní infrastrukturu, což vedlo k mnoha úmrtím mezi civilisty v Donbasu a v Chersonské oblasti. Ministr obrany vydal pokyny k dalšímu posílení akcí skupin ve všech operačních oblastech, aby se vyloučila možnost, že kyjevský režim zahájí masivní raketové a dělostřelecké údery zaměřené na civilní infrastrukturu a obyvatele Donbasu a dalších regionů,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.

Stalo se tak jen několik dní poté, co ukrajinské síly ostřelovaly město Nová Kachovka v Chersonské oblasti desítkami raket. Zatímco se protivzdušné obraně podařilo většinu z nich zachytit, útok si vyžádal tři lidské životy a nejméně 38 zraněných. Úřady poznamenaly, že k útoku byly použity vícenásobné raketomety HIMARS americké výroby. Neustálé ostřelování Donbasu páchané kyjevskými jednotkami přitom zabilo již nejméně 249 civilistů a 1178 dalších bylo zraněno, uvedly úřady Doněcké lidové republiky.

Zpracoval Rudolf Hruboň