Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu; Foto: Ruské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠOJGU: Azovstal padl, Mariupol je osvobozen

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu. Stalo se tak poté, co se poslední obránci této východoukrajinské bašty vzdali.

Azovstal plně pod kontrolou

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v ruských rukou jsou i podzemní prostory pod ocelárnami. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov podle Interfaxu řekl, že velitele pluku Azov odvezli z oceláren ve speciálním obrněném automobilu, aby jej tak ochránili před nenávistí obyvatel města, kteří jej toužili lynčovat za četná zvěrstva. Podle Konašenkova se od 16. května vzdalo 2439 ukrajinských vojáků, obklíčených v ocelárnách. “Dnes se do zajetí vzdala poslední skupina v počtu 531 vojáků,” řekl. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videonahrávku, která zachycuje kapitulaci obránců Azovstalu (viz ZDE). Na videu je vidět zástup neozbrojených mužů a žen, jak se blíží k příslušníkům ruské armády před ocelárnou a hlásí svá jména. Rusové je potom pečlivě prohledávají a podle všeho je také vyzývají, aby ukázali svá tetování.

Ukrajina přiznala porážku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinské letectvo se snažilo dopravil letecky do Mariupolu zásoby, ale bylo odraženo a utrpělo velké ztráty. “Velké množství našich pilotů při tom, bohužel, zahynulo,” řekl prezident v ukrajinské televizi. “Byli to hrdinové, kteří věděli, že dopravit do Azovstalu léky, potraviny a vodu a vrátit se s těly mrtvých a se zraněnými je téměř nemožné,” dodal. Ukrajinské velení tvrdí, že prý dalo obráncům mariupolského metalurgického komplexu Azovstal rozkaz zastavit odpor proti ruským útokům v zájmu zachování života ukrajinských vojáků, uvedl ve videoprohlášení velitel ukrajinského pluku Azov Denis Prokopenko. Řekl také, že těžce ranění vojáci byli z areálu evakuováni a že se prý plánuje jejich následná výměna za ruské zajatce.

Centrum ukrajinského neonacismu

Pro Rusko znamená porážka obránců Azovstalu, z nichž mnozí patří k neonacistickému praporu Azov, významný úspěch v rámci jejich speciální vojenské operace na Ukrajině. Denacifikace Ukrajiny je totiž jedním ze dvou cílů ruského tažení. Azov patřil k symbolům ukrajinské nenávisti vůči Rusům a byl známý mimořádnou krutostí při zacházení jak s válečnými zajatci, tak i s běžnými občany, kteří projevili náklonnost k Rusku. Válečné zajatce příslušníci Azova mučili a poté je vraždili. Stejně popravovali běžné Rusy, kteří se hlásili ke své národnosti a kultuře. Nechvalně známý je incident v Oděse, který se odehrál 2. května 2014 a při kterém bylo ukrajinskými neonacisty zavražděno přes 40 sympatizantů s Ruskem. Tyto zločiny nebyly nikdy ukrajinským režimem vyšetřeny a potrestány.

Zpracoval Rudolf Hruboň