Bavorský ministerský předseda Markus Söder; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Bavorský ministerský předseda Markus Söder; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÖDER: Plynovod Nord Stream 2 se stane spolehlivým základem pro dodávky plynu do Německa

Plynovod Nord Stream 2 se stane spolehlivým základem pro stabilní dodávky plynu do Německa,” uvedl v rozhovoru pro mediální skupinu Funke bavorský ministerský předsedy Markus Söder. V této souvislosti připomněl, že jeho země upouští od uhlí a jaderné energetiky, a proto rostou ceny elektřiny a je citelný nedostatek zdrojů, uvedl deník WAZ (viz ZDE).

Rozumná strategie

„Proto potřebujeme plynové elektrárny. Nord Stream 2 by byl spolehlivým základem pro stabilní dodávky plynu do Německa,“ citoval jeho slova deník WAZ. Když Söder hovořil o růstu cen energií ve světě, poznamenal, že v otázce dodávek energie je zapotřebí rozumná strategie. Za tímto účelem je vhodné brzy spustit Nord Stream 2, aby se ceny plynu vrátily do normálu. Nemůžeme lhostejně sledovat růst cen před chladnou zimou,“ podotkl s tím, že lidé očekávají rychlé řešení problému.

Stavitelé plynovodu Nord Stream 2 slaví jeho dokončení; Foto: Nord Stream 2

Nord Stream 2

Plynovod Nord Stream 2 vede z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa, má dvě větve o celkové kapacitě 55 miliard krychlových metrů ročně. Jeho výstavba byla ukončena 10. září a nyní probíhá proces certifikace společnosti Nord Stream 2 AG jako nezávislého provozovatele potrubí. Má dvě etapy, nejdřív musí německý regulátor připravit návrh, poté ho zhodnotí Evropská komise. Celý proces může podle zákonů trvat několik měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin však poznamenal, že jakmile německý regulátor dokončí tento postup, pak bude Gazprom moci zvýšit dodávky do Evropy.

Zpracoval Rudolf Hruboň