Ilustrační foto: cssd.cz

Ilustrační foto: cssd.cz

Domácí

HLAS ROZUMU: Sněmovna schválila zdanění církevních restitucí

Sněmovna ve středu schválila zdanění církevních restitucí. Předlohu komunistů podpořily také vládní ANO a ČSSD a opoziční SPD. Pravice v čele s Miroslavem Kalouskem zuří.

Pravice prohrála

Středeční diskuze trvala téměř tři hodiny. TOP 09 navrhovala novelu zamítnout, ale neúspěšně. Pro zdanění hlasovalo 106 poslanců ze 172 přítomných. Ruce zvedli poslanci ANO, soc. dem., KSČM a SPD. Proti jich bylo 56 z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN.

Stát dostane 380 milionů ročně

Stát by podle komunistů mohl zdaněním získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Novela by nebyla účinná zpětně. Církve by podle předkladatelů musely nově zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Církve mají dostat nejméně 134 miliard

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Církevní restituce byly schváleny v Poslanecké sněmovně pravicí v čele s TOP09 s pomocí několika poslanců nevolené strany LIDEM za skandálních okolností v roce 2012.

Rudolf Hruboň