Ilustrační foto: Lawrence Jackson / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Lawrence Jackson / Wikimedia Commons

Zahraniční

Sněmovna reprezentantů USA konstatovala NEÚČINNOST PROTIRUSKÝCH SANKCÍ

Členové Výboru pro finanční záležitosti Sněmovny reprezentantů Kongresu Spojených států zveřejnili memorandum, které konstatovalo neúčinnost amerických sankcí proti Rusku.

Rusko se naučilo snížit závislost na Západě

“Rusko se naučilo jak snížit závislost na Západě, její společnosti našly způsob, jak přežít s omezeným přístupem k financování, zatímco Moskva buduje obchodní a politické vazby se spojenci, jako jsou Čína a Indie,” uvádí dokument. “Mnozí odborníci poznamenávají, že nedostatek jednotné pozice v americké správě ohledně ruského problému a jaká politika by měla být vůči Moskvě uplatňována, stejně jako nedostatek důsledné strategie a postavení Bílého domu vůči Rusku, podkopával účinnost protiruských sankcí,” uvedl dále výbor.

Sankce pod záminkou připojení Krymu k Rusku

Západ v čele se Spojenými státy zavedl sankce proti Rusku postupně od roku 2014, kdy došlo k připojení poloostrova Krym k Rusku. Sankce a odvetná opatření Ruska přinášejí škody nejen ruské ekonomice, ale také ekonomikám Evropské unie. Odhadovaná výše ztrát z neuskutečněných obchodů s Ruskem se odhaduje na miliardy EUR ročně. Rusko navíc sankce donutily postupně zvyšovat soběstačnost a nezávislost na dodávkách zboží ze zahraničí.

Rudolf Hruboň