Smuteční pochod v Bagdádu; Foto: Vahid Abdi (FARS) / Wikimedia Commons

Smuteční pochod v Bagdádu; Foto: Vahid Abdi (FARS) / Wikimedia Commons

Zahraniční

„SMRT AMERICE“, skandovali účastníci smutečního pochodu v Iráku

V Bagdádu se odehrál masivní smuteční pochod za íránského generála Kásima Sulejmáního, který byl zavražděn při americkém raketovém útoku. Írán považuje atentát na Sulejmáního za vyhlášení války a slibuje odvetu.

Írán se pomstí

Po generálově smrti vyšly tisíce Íránců do ulic na protestní akce. Demonstrace se konají v různých městech a provinciích země. Po páteční modlitbě 3. ledna se demonstranti shromáždili v ulicích, mešitách i metru. V rukou nesli transparenty s nápisy „Táhněte, USA“ a „Táhni, Izrael“. V souvislosti se smrtí vysoce postaveného vojáka byl v zemi vyhlášen třídenní národní smutek. Vedení země slíbilo, že se Washingtonu za tento útok pomstí. Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí a prezident Hasan Rúhání uvedli, že Teherán se pomstí Spojeným státům, íránský ministr obrany, brigádní generál Amir Hatami slíbil „krutou odpověď“ na smrt generála. „Krutá pomsta čeká ty, na jejichž rukou zůstala jeho krev, stejně jako krev jiných mučedníků,“ pronesl v prohlášení Chameneí.

Američané jako terč

Írán bude v odplatě za smrt generála Kásima Sulejmáního Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah. Prohlásil to vysoce postavený velitel íránských revolučních gard Gholámalí abú Hamza. Írán si podle něho vyhrazuje právo se Spojeným státům za smrt Solejmáního pomstít.

Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí utěšuje příbuzného Kásima Sulejmáního, zabitého v Iráku; Foto: FARS / Wikimedia Commons

„Američané si neuvědomili, jak velkou chybu udělali, následky tohoto zločinného jednání uvidí nejen dnes, ale i v příštích letech,“ řekl íránský prezident Hasan Rúhání, když přišel vyjádřit soustrast rodině Sulejmáního.

Rudolf Hruboň