Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

SLOVENSKO začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V

Slovenská vláda ve středu schválila zahájení očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti COVIDu-19. Slovensko se tak po Maďarsku stane druhou členskou zemí Evropské unie, která bude očkovat touto vakcínou. Očkovat se začne nejpozději 7. června.

Navzdory Evropské unii

Ruskou vakcínu Sputnik V dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a své stanovisko k tomu nevydal ani slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv, který stále tvrdí, že prý nemá k vakcíně dostatek informací. Kabinet premiéra Eduarda Hegera se přesto rozhodl očkování povolit a to na základě kontroly vzorků vakcín v certifikované laboratoři v Maďarsku. Uložil ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 tisíc dávek, které země dovezla už prvního března. Slovensko by mělo použít k očkování obyvatel všechny dovezené dávky.

Dovoz vakcín způsobil vládní krizi

Slovensko dovezlo prvního března zmíněných 200 tisíc vakcín Sputnik V, ale po politických otřesech se touto vakcínou dosud neočkovalo. O dovoz Sputniku se zasadil bývalý premiér Igor Matovič, který o tom neinformoval své koaliční partnery. To způsobilo v zemi vládní krizi a postupně museli odstoupit z funkce ministr zdravotnictví Marek Krajčí i premiér Matovič. Od té doby byly vakcíny uložené ve skladu, k očkování se nepoužívaly, protože slovenský lékový úřad měl pochyby o jejich složení. Slovensko se navíc zpozdilo s platbou za první dodávku a Rusové pak platbu vrátili. Sputnik dovezený na Slovensko musela nakonec ještě otestovat certifikovaná laboratoř v Maďarsku.

Zpracoval Rudolf Hruboň