Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík; Foto: Attaquer / Wikimedia Commons

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík; Foto: Attaquer / Wikimedia Commons

Zahraniční

SLOVENSKO PŘIPUSTILO platby za plyn v rublech

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík v neděli v debatním pořadu na veřejnoprávní stanici RTVS připustil možnost, že Slovensko za plyn nakoupený od Ruska bude platit v rublech.

Pragmatický přístup

Dekret nařizující rublové platby odběratelům z takzvaných “nikoli přátelských zemí” podepsal minulý týden ruský prezident Vladimir Putin. Podle dekretu mají zahraniční zákazníci peníze na rubly směňovat pomocí svých účtů v ruské bance. Pokud na tento model nepřistoupí, hrozí jim zastavení dodávek. “Abychom se neodstřihli od plynu, budeme platit v ruské měně, pokud se nedohodneme jinak,” řekl Sulík ze strany Svoboda a Solidarita (SaS). Slovenská státní plynárenská společnost SPP nyní za plyn platí v eurech. “Jsem ministr hospodářství a musím zajistit energii pro slovenskou ekonomiku. Nesouhlasím s válkou, ale dívám se na to i z ekonomického hlediska,” cituje Sulíka portál aktuality.sk.

Nátlak Evropské komise

Evropská komise v pátek vzkázala podnikům v sedmadvacítce, že by neměly přistoupit na ruský požadavek platby za plyn v rublech. Mluvčí komise připomněl, že naprostá většina smluv o dodávkách této komodity z Ruska výslovně stanoví platby v dolarech a eurech. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek naznačil, že Evropa jako celek, tedy včetně Česka, se prý nemůže nechat Ruskem “vydírat.” Země EU podle něj musí zvolit koordinovaný postup. “Co se týče zásob plynu, tak ty nyní v tuzemských zásobnících máme přibližně na měsíc a zásoby ropy na více než na 90 dní,” přiznal ale na Twitteru.

Zpracoval Rudolf Hruboň