Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Zahraniční

SLOVENSKO: Prezidentu Kiskovi hrozí stíhání v daňové kauze

Současnému slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi hrozí po jeho brzkém skončení mandátu trestní stíhání za daňové úniky jeho firmy KTAG, za které může být odsouzen až na 12 let do vězení.

Účtoval si neoprávněné výdaje do nákladů

Vyšetřování firmy KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Fica. Kiska byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG. Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně firma KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Obnovené vyšetřování

Pochybení KTAG již v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura.

“Je to pomsta Fica”, tvrdí Kiska

Tento týden přišel prezident Kiska s tvrzením, že za obnovením vyšetřování je údajná “msta” bývalého premiéra Róberta Fica za to, že jej nedávno odmítl jmenovat ústavním soudcem. Fico v reakci řekl, že mu Kiska nikdy neoznámil, že ho ústavním soudcem nejmenuje. „Obvinit předsedu nejsilnější politické strany, že má na špagátu policii a prokuraturu a že tyto instituce na povel spustí proces obvinění konkrétní osoby, to je silná káva,“ řekl novinářům bývalý trojnásobný premiér Fico.

Rudolf Hruboň