Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Zahraniční

SLOVENSKO: Policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňových úniků

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska byl obviněn v souvislosti s krácením daní. Případ se týká daňových úniků jeho firmy KTAG, za které může být odsouzen až na 12 let do vězení. Uvádí se to v článku slovenského deníku SME (viz ZDE).

Účtoval si neoprávněné výdaje do nákladů

Vyšetřování firmy KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Fica. Kiska byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG. Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně firma KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Obnovené vyšetřování

Pochybení KTAG již v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že prý trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura.

“Je to pomsta Fica”, tvrdí Kiska

„Mé obvinění je důkazem politického vydírání a mafie, která ovládá Slovensko,“ uvedl exprezident ve svém prohlášení. Kiska tvrdí, že je to údajně pomsta bývalého premiéra Róberta Fica za to, že ho Kiska nejmenoval ústavním soudcem. Kiska i Fico jsou před únorovými parlamentními volbami předsedové dvou nejpopulárnějších stran v zemi, oba se ale spolu opakovaně dostali do sporů a Kiska považuje své stíhání za další útok na svou osobu.

Čaputová nevyloučila pro Kisku milost

Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už v době předvolební prezidentské kampaně na jaře tohoto roku nevyloučila, že v případě trestního stíhání Kiskovi udělí milost, pokud o ni požádá. Čaputová během jedné z předvolebních debat uvedla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala údajně jako k žádosti kteréhokoliv jiného občana. “To, že by byl (Kiska) v té době bývalým politikem, by nebylo diskvalifikující ani preferující kritérium,” tvrdila Čaputová (viz ZDE). Kiska v předvolební kampani Čaputovou podporoval.

Rudolf Hruboň