Slovenský premiér Peter Pellegrini na pietním aktu v Prešově; Foto: Profil Petera Pellegriniho na sociální síti

Slovenský premiér Peter Pellegrini na pietním aktu v Prešově; Foto: Profil Petera Pellegriniho na sociální síti

Zahraniční

SLOVENSKO: Pellegrini si v Prešově připomněl 75. výročí osvobození. Čaputová chyběla

Slovenský premiér Peter Pellegrini si v pátek v Prešově při slavnostním aktu uctil památku sovětských vojáků padlých při osvobození města od německých fašistů v roce 1945. Na události překvapivě chyběla prezidentka Zuzana Čaputová.

Už nikdy nesmíme dovolit takové běsnění

„Dnešní den vnímám nejen jako připomenutí si významné historické události, jakou bylo osvobození města Prešov, ale i jako náš společný morální závazek, abychom takové válečné běsnění už nikdy víc nedovolili,“ uvedl na začátek předseda slovenské vlády. V této souvislosti zdůraznil, že je to závazek vůči občanům země a budoucím generacím, které se o hrůzách druhé světové války dozvídají už jen z historických knih.

75. VÝROČIE OSLOBODENIA MESTA PREŠOVDnešný deň vnímam nielen ako pripomenutie si významnej historickej udalosti akou…

Zveřejnil(a) Peter Pellegrini dne Pátek 17. ledna 2020

Při pietním aktu zazněly hymny Slovenska, Ruska, Ukrajiny a České republiky a čestné salvy ze samopalů. Akce se překvapivě a bez vysvětlení nezúčastnila prezidentka Zuzana Čaputová.

Vděčnost Slovensku za péči o hroby vojáků Rudé armády

Na začátku prosince šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva vyjadřuje hlubokou vděčnost slovenskému lidu za péči o všechny hroby vojáků Rudé armády, kteří společně se Slováky bojovali proti fašismu. Politik to oznámil na základě výsledků setkání s předsedou Národní rady SR Andrejem Dankem. „Společně s našimi příznivci neustále varujeme před různým pokušením pohrávat si s tolerancí neonacistických tendencí. Bohužel ti, kteří se nepoučili právě z té strašné války v dějinách lidstva, se snaží prosazovat neonacistické, ultraradikální a nenávistné myšlenky do současné politiky. To je nepřijatelné,“ prohlásil Lavrov. „Chci vyjádřit hlubokou vděčnost slovenskému lidu za péči o všechny hroby vojáků Rudé armády, kteří společně se Slováky bránili nezávislost naší vlasti a bojovali proti fašismu,“ dodal.

Rudolf Hruboň