Letadlo Spartan na košickém letišti; Foto: TV Markíza

Letadlo Spartan na košickém letišti; Foto: TV Markíza

Zahraniční

SLOVENSKO obdrželo 200 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V

Nákladní letadlo slovenské armády typu C-27J Spartan v pondělí v podvečer dopravilo do Košic zásilku 200 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V. Informoval o tom přímo na letišti v Košicích premiér Igor Matovič. Informovala o tom slovenská televize Markíza.

Zrychlení očkování

Očkovat ruskou vakcínou se mohou Slováci začít během dvou týdnů. Celkem Slovensko nakoupilo 2 miliony dávek ruské vakcíny. „Dva miliony vakcín pomohou očkovat milión lidí na Slovensku,“ zdůraznil předseda slovenské vlády. Pokud Ruská federace dodrží tempo dodávek, očkování se tak na Slovensku zrychlí o 40 procent. Sputnik je navíc levnější. Matovič uvedl, že cena je 19,95 dolarů (431 korun) za obě dávky. „Je to výrazně méně, než Pfizer a Moderna,“ konstatoval. Předseda slovenské vlády se v uplynulých dnech zasazoval o dovoz ruské vakcíny na Slovensko přesto, že nebyla registrovaná Evropskou lékovou agenturou pro území Evropské unie a z členských zemí ji zatím používá jen Maďarsko.

Nejvíce mrtvých

Sputnik nebyl schválen ani slovenským státním ústavem pro kontrolu léčiv. Jeho používání však může schválit slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Ministr podobně schválil výjimku pro lék Ivermektin, který se používá proti nemoci COVID-19. Počet obětí nového druhu koronaviru překročil v uplynulých dnech na Slovensku 7000 a země je na prvním místě v počtu úmrtí na COVID-19 v propočtu na obyvatele. Od začátku pandemie na Slovensku zemřelo 7270 lidí. První dávkou bylo zatím očkováno 305 832 a druhou 133 389 lidí.

Zpracoval Rudolf Hruboň