Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Zahraniční

SLOVENSKO: Nitře došly ventilátory a její krematorium nestíhá

Nemocnice v Nitře si musela kvůli neustále se zvyšujícímu počtu nakažených koronavirem půjčit z Prešova pět plicních ventilátorů. Kritická situace je rovněž na místních hřbitovech. Město proto zajistilo chladící přívěs, kde bude možné uložit těla zesnulých. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Nedostatek ventilátorů

Nemocnice v Nitře měla k dispozici celkem 22 plicních ventilátorů, ale ani ty nestačily pro enormní nárůst nových pacientů s COVID-19. „Převoz plicních ventilátorů z Prešova zkomplikovala mlha. Armádní vrtulník musel přistát na letišti Sliač a přístroje armáda převezla autem do Nitry,“ uvedla televize JOJ. O víkendu měla nemocnice problémy s extrémním odběrem kyslíku, ale zdravotníkům se nakonec podařilo situaci stabilizovat. Ředitel nitranské nemocnice žádá, aby ve městě zavedli přísný lockdown.

Krematorium nestíhá

Kritická situace je rovněž na místních hřbitovech. Město proto zajistilo chladící přívěs, kde bude možné uložit těla zesnulých. Pokud by ani jeho kapacita nestačila, podle webu sme.sk může být řešením také využití nedalekého zimního stadionu. Kremační pece bratislavského krematoria fungují v těchto dnech nepřetržitě, protože vypomáhají přetíženému krematoriu v Nitře. Na Slovensku přibylo 636 nových potvrzených případů nákazy koronavirem Sars-CoV-2 a země hlásí v souvislosti s koronavirem rekordní počet 204 úmrtí.

Zpracoval Rudolf Hruboň