Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Zahraniční

SLOVENSKO: “Nechceme už Kisku v politice”, říká skoro 60 procent Slováků

Necelých šedesát procent obyvatel Slovenska si přeje, aby nynější prezident Andrej Kiska po uplynutí svého mandátu odešel z politiky. Podle zpravodajských webů to alespoň tvrdí výsledky průzkumu, který pro televizi Markíza provedla agentura Focus.

Průzkum před obviněním Kiskovy firmy z daňových podvodů

Na otázku, zda by Kiska měl v politice zůstat, odpovědělo „určitě ano“ nebo „spíš ano“ jen 34,9 procenta účastníků sondáže. Naproti tomu 59,1 procenta odpovědělo „určitě ne“ nebo „spíš ne“. Zbylých šest procent respondentů neumělo na otázku odpovědět. Tento průzkum veřejného mínění se uskutečnil na vzorku 1 013 respondentů mezi 16. a 23. lednem. Proběhl tedy ještě před tím, než policie obvinila jednatele bývalé Kiskovy firmy KTAG v souvislosti s podezřením z daňového podvodu (viz ZDE).

Odchod Kisky si přejí hlavně voliči vládní koalice

Aby Kiska v politice skončil, si podle ankety Focusu přejí hlavně voliči stran vládní koalice a krajně pravicové Lidové strany – Naše Slovensko. „Určitě ano“ nebo „spíš ano“ zvolilo 83,8 procenta voličů Smeru-SD, 81,3 procenta voličů Slovenské národní strany (SNS) a 60,5 procenta voličů strany Most-Híd. Naopak Kiskovo setrvání v politice si spíš přejí stoupenci opozičních formací, strany Svoboda a solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Rudolf Hruboň