Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

SLOVENSKO: Budoucí slovenský premiér navrhl uplácet novináře. Ze státních peněz

Igor Matovič, vítěz parlamentních voleb na Slovensku, který byl pověřen sestavením nové vlády, navrhuje zřízení fondu na podporu “investigativní žurnalistiky”. Vláda by do něj ročně dala 10 milionů eur (přes 253 milionů korun).

Státní korupce novinářů

Fond by měla podle představ Matoviče spravovat stavovská organizace složená ze slovenských investigativních žurnalistů.  Nápad oficiálně odmítla největší slovenská média – deník Sme, web Aktuality.sk a Denník N. Od roku 2019 funguje rovněž Investigativní centrum Jána Kuciaka, které peníze taky odmítlo. „Nezávislost si představuji jinak a rádi zůstaneme závislí pouze na našich předplatitelích,“ uvedl šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Upozornil, že za výkon vlády musí zodpovídat premiér a jeho koaliční partneři. „Je lákavé to hodit na novináře,“ dodal Kostolný. Šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy se taky domnívá, že slovenská žurnalistika nepotřebuje vládní či státní fond.

Snahy o podporu novinářů také v ČR

S podobnými nápady podpory spřátelených médií ze státních peněz přišli v nedávné době někteří opoziční politici také v České republice, zejména Miroslav Kalousek z TOP09 a politici Pirátů. jejich návrhy se zatím nesetkaly s větším ohlasem.

Rudolf Hruboň