Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Profil Andreje Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Profil Andreje Babiše na sociální síti

Domácí

SLIBY-CHYBY: Vakcíny Johnson & Johnson v dubnu nedorazí, oznámil Babiš

Vakcína proti COVIDu od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka nedorazí, řekl v úterý premiér Andrej Babiš rádiu Frekvence 1. Ministr zdravotnictví Jan Blatný přitom ještě nedávno uvedl, že mají dorazit desítky tisíc dávek.

Máme objednáno, ale není nám to nic platné

Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude, ani CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZeneku. Ale ta snížila počet dodávek. Ale je to velká nejistota, těžko se to plánuje, řekl Babiš Frekvenci 1. Vakcína proti COVIDu od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření ministra zdravotnictví dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Do unie měly směřovat celkem tři miliony dávek, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. Česko má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. “Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená,” prohlásil ještě v pátek minulý týden ministr zdravotnictví Blatný.

AstraZeneca dodá jen třetinu slíbených dávek

Většina unijních států se potýká s nedostatkem vakcín. Hlavní potíže mají s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která v prvním čtvrtletí tohoto roku dodá jen asi třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek. Dodávky hodlá výrazně omezit i ve druhém kvartálu. Také Johnson & Johnson dodá podle evropských médií během dubna méně vakcín, než se původně předpokládalo, a jejich doručení posune na květen a červen. Evropská unie, která selhala při zajišťování vakcín, se nyní snaží zoufale si vakcíny AstraZeneca i půjčit, např. z USA, ale marně (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň