Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

SKANDÁLY NA SLOVENSKU: Diplomku měl opsat i premiér Matovič

Slovensko se potýká v posledních týdnech se skandály spojenými se současnou vládní koalicí. Po předsedovi parlamentu Borisi Kollárovi a ministru školství Branislavu Gröhlingovi se třetím politikem, který čelí podezření z plagiátorství, stal přímo premiér Igor Matovič. Uvádí to ve svém článku slovenský Denník N (viz ZDE).

Dvojí metr premiéra

„Diplomová práce premiéra Igora Matoviče je stejným plagiátem, jako byla rigorózní práce Andreje Danka (bývalý předseda slovenského parlamentu za Slovenskou národní stranu). Opsal dvě knihy a v roce 1998 ji odevzdal jako své dílo,“ konstatuje list. Deník připomíná, že Matovič po provalení plagiátorského skandálu předsedy parlamentu Kollára nežádal jeho odchod, i když v případě Danka na tom trval. „Samotný Matovič patřil kdysi mezi největší kritiky, kteří dávali Dankovi najevo, že pro takovýto přešlap by měl v politice skončit. Bojoval proti němu, i když se dopustil stejného podvodu,“ připomíná Denník N.

“Jsem zloděj”, přiznal Matovič

Matovič uvedl, že po 22 letech si prý nepamatuje, zda ve své diplomové práci neuvedl citace jiných autorů a kolik jich bylo. Pokud to tak je, ukradl jsem něco, co mi nepatřilo, jsem de facto v této věci zloděj, což je smutné a určitě ne na chválu. Nikdy jsem se svým titulem nechlubil, nikdy jsem si ho iniciativně nepsal a ani do občanského průkazu jsem si ho nedal. Proč? Protože jsem školu poslední dva ročníky doslova flákal a veřejně jsem to xkrát přiznal,“ snažil se skandál zlehčovat Matovič. Premiér připouští, že je připravený odstoupit, ale prý až splní vše, co lidem před volbami slíbil. „Pak si půjdu žít opět svůj klidný soukromý život. S čistým svědomím a bez titulu. Omlouvám se všem studentům, kteří dokázali vystudovat bez jediného opisování, našeptávání a jiných fintiček. Upřímně vás obdivuji,“ uzavřel pokrytecky slovensky premiér.

Rudolf Hruboň