Bývalý polský kněz a pedofil Henryk Jankowski; Foto: Obibok Na Własny Koszt / Wikimedia Commons

Bývalý polský kněz a pedofil Henryk Jankowski; Foto: Obibok Na Własny Koszt / Wikimedia Commons

Zahraniční

SKANDÁL V POLSKU: Kněz disidentů byl pedofil

Henryk Jankowski, duchovní polského protikomunistického hnutí Solidarita a blízký přítel a zpovědník Lecha Walesy, Tadeusze Mazowieckého, Jacka Kuroně a dalších, byl nebezpečným pedofilem. Kněz celá desetiletí zneužíval malé děti, informoval v pátek list Gazeta Wyborcza (viz ZDE), který otiskl hrůzostrašné vzpomínky některých z obětí.

Vždy byl na malé děti

Jednu z nich, tehdy sotva šestileté děvčátko, zneužil více než dvacetkrát. „Dospělí odjakživa věděli, že Jankowski je na malé děti. Když se ještě jako mladý farář blížil k dětskému hřišti, caparti se rychle rozutíkali domů. Věděli o tom i jeho nadřízení, avšak jakmile farníci začali mluvit o jeho sexuálních spádech, přeložili ho jinam. Za čtyři roky se tak stalo šestkrát,“ napsal polský nezávislý portál OKO.press (viz ZDE).

Všichni to věděli a mlčeli

„Od konce šedesátých let tento sexuální dravec beztrestně zneužíval děti a pak se z něho náhle stal v roce 1980, po zrodu Solidarity, její hlavní kaplan a jedna z největších morálních autorit mezi stávkujícími, o němž se nesmělo říci křivé slovo,“ připomněl web. „Vždycky se na toto téma o něm něco říkalo, avšak nebylo to nic strašného. Po tom, co jsem se nyní dozvěděl, se cítím hrozně,“ sdělil na adresu Jankowského Walesa.

Chránila ho sutana a disidentské elity

Týdeník Polityka (viz ZDE) upozornil, že za bývalého režimu tohoto zvrhlíka chránila sutana a po roce 1989 zase jeho známosti s elitami od Lecha Walesy až po Adama Michnika. „Všichni věděli, že Jankowski není chodícím vzorem cti a morálky, avšak všichni mlčeli. I když se netajil tím, že s ním na faře a v jedné posteli spí malé děti hlavně z chudších rodin, které zasypával dárky,“ uzavřel časopis.

-rh-