Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Zahraniční

SKANDÁL: Tajné služby Íránu odhalily špionážní síť CIA

Šéf íránského ministerstva rozvědky Mahmoud Alavi prohlásil, že tajné služby země odhalily špionážní síť americké služby CIA, která fungovala nejen v Íránu, ale také v celém regionu. Informovala o tom íránská zpravodajská agentura Mehr (viz ZDE).

Odhaleno 290 špionů

„Výsledkem složité akce, která byla realizována proti CIA, bylo odhalení sítě 290 špionů, kteří pracovali v různých zemích regionu, včetně Íránu,“ řekl Alavi. Ministr také dodal, že Teherán sdělil tyto informace jiným státům, což způsobilo zadržení agentů CIA. Podle něj byly v Íránu desítky pracovníků americké tajné služby zapojeny do několika sfér, které mají velký význam pro zemi. Alavi navíc uvedl, že se kromě CIA se íránské tajné služby zabývaly také odhalením špionů britské rozvědky Mi-6. Slíbil, že v nejbližší době tyto informace budou odhaleny přátelským státům, které o to budou mít zájem.

Politika USA proti Íránu

Od té doby, kdy moc v USA převzala administrativa nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, Washington provádí tvrdou politiku vůči Íránu. USA vystoupily z jaderné dohody s Íránem a uvalily velké sankce na ropný, bankovní a lodní sektor íránské ekonomiky. Tento měsíc se Donald Trump rozhodl dokonce zanést do seznamu zahraničních teroristických organizací Íránské revoluční gardy, což je elitní jednotka íránských bezpečnostních sil. V odpovědi Nejvyšší rada národní bezpečnosti Íránu zařadila mezi teroristické organizace ozbrojené síly USA.

Rudolf Hruboň