Michaela Krausová; Foto: Pirátská strana

Michaela Krausová; Foto: Pirátská strana

Domácí

SKANDÁL: Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem. Ten je přitom souzen za korupční jednání a manipulace s veřejnými zakázkami. Uvádí se to v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Utajované schůzky

Na pirátském webu, kde mají být zveřejňovány všechny schůzky členů strany s podnikateli a lobbisty, chybí z těchto schůzek záznam. Transparentnost je přitom jednou z proklamací, na které si Piráti velmi zakládají. Za normálních okolností musí členové strany podle interních pravidel sepsat z jakékoli schůzky záznam, ve kterém uvedou, s kým se sešli a co bylo předmětem jednání.

„V momentě, kdy se objevily informace o trestním stíhání pana Tenzera, jsem s ním přerušila veškeré kontakty. V evidenci schůzek se jméno pana Tenzera nevyskytuje, podstata naší schůzky se totiž netýkala zájmů společnosti JCDecaux vůči magistrátu. V době, kdy jsem ještě neznala okolnosti týkající se stíhání pana Tenzera, jsem v dobré víře s dotyčným hovořila jako s whistleblowerem,“ tvrdí Krausová.

Nadstandardní vztahy

O nadstandardních vztazích mezi pražskými Piráty a společností JCDecaux se spekulovalo již delší dobu. “Pokud jde o setkání pana Tenzera s členkou Pirátů, jedná se pravděpodobně o tajně pořízené fotografie z období kolem komunálních voleb v roce 2018, kdy pan Tenzer působil soukromě v místě svého bydliště,“ reagoval mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka. Tenzer loni při komunálních volbách za Piráty přitom sám kandidoval v městské části Praha-Vinoř. Piráti také dostali od dcery společnosti JCDecaux loni při komunálních volbách slevu na reklamu ve volební kampani 60 až 75 procent (viz ZDE). U soudu přitom Tenzer čelí obvinění z korupce v případu zmanipulovaného výběrového řízení na pronájem reklamních ploch, které firma JCDecaux vyhrála. Další soudní stání s Tenzerem a JCDecaux bude 23. října před Obvodním soudem pro Prahu 1.

Krausová po utajené schůzce rezignovala na post šéfky klubu

Předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu Michaela Krausová se rozhodla ve středu večer rezignovat za svou funkci a stane se jen řadovou členkou zastupitelstva. Stalo se tak poté, co do médií unikly informace o její utajené schůzce s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, souzeným za údajné korupční jednání a manipulaci s veřejnými zakázkami. Krausovou nahradil v čele zastupitelského klubu Viktor Mahrik.

Rudolf Hruboň