Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

SKANDÁL: Piráti čelí podezření z korupce. Dostali enormní slevu na reklamní kampaň

Piráti dostali na reklamní kampaň v Praze od společnosti JCDecaux slevu až 75 %. Česká dvojka na trhu s venkovní reklamou přitom usiluje o to, aby se dál mohla starat o pražský městský mobiliář. Uvádí se to v článku na serveru TN.cz (viz ZDE).

Piráti se diví

Namísto 400 tisíc korun za reklamní plochy pouhých sto tisíc i s DPH – to je jen jedna z faktur, ze kterých vyplývá, že Piráti loni dostali v rámci předvolební kampaně od společnosti JCDecaux enormní slevu. “Chápu, že na první pohled to vypadá, že ty slevy jsou velký. Možná jsou, já fakt nevím. Ale tipoval bych, že ostatní politický strany měly taky takovýto slevy. Když nevidíme všechny ty smlouvy a ty faktury, který uzavírají ty strany, tak to jde těžko porovnávat,” tvrdí zastupitel Prahy za Piráty Adam Zábranský.

Jiní takové slevy nedostali

Ostatní politické subjekty ale tvrdí, že takto enormní slevy na svou kampaň nezískaly. “Co se týče JCDecaux, tak ty slevy jsou standardně maximálně okolo 30 %,” řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. “My jsme měli slevu 20 %. Tady měli nějakou výhodu, asi nějaký sponzor a otázka je, co za to ten sponzor teď dostane,” uvedl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle odborníků na marketing ale tak vysoké slevy na reklamu běžné nejsou. “Pokud je to nákup na poslední chvíli, tak ty slevy se mohou pohybovat v desítkách procent. Ještě může dojít k tomu, že ten majitel je sympatizant nějaké strany a de facto jim ty plochy pronajme jako sponzorský dar za nějakou symbolickou cenu,” vysvětluje odborník na reklamu a marketing Martin Charvát.

Podezření na korupci

“Ta sleva na předvolební inzerci je nestandardně vysoká a je na Pirátech, aby tu věc vysvětlili, zejména proto, že JCDecaux má dlouhodobou smlouvou s Prahou, kterou oni dneska řídí. Hlavně se uchází o další zakázky do budoucna, takže ten potenciální střet zájmů je velmi vysoký,” tvrdí David Ondračka z Transparency International. Technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer je mezi pražskými radními známý jako aktivní lobbista za zájmy firmy. V minulých komunálních volbách dokonce kandidoval jako nezávislý za Piráty. Ti se nyní od jeho osoby distancují – a kdyby prý věděli, že bude stát před soudem pro podezření z manipulování zakázek na reklamní plochy na Praze 1, jejich podporu v komunálních volbách by prý nedostal.

Rudolf Hruboň