Foto: Repro YouTube WDR

Foto: Repro YouTube WDR

Zahraniční

SKANDÁL: “Moje babička je staré prase, jí kotletu a jezdí v SUV,” zpívaly německé děti

Skandálem skončilo v Německu uvedení dětské písně veřejnoprávní televizí WDR. V písni, která měla být dle tvrzení televize satirou, děti zpívaly text podporující boj za klima a nenávistně namířený proti seniorům. Na základě protestů televize píseň stáhla.

Babička jako nepřítel?

„Moje babička jede v SUV k lékaři, přičemž u toho předjíždí dva dědečky s chodítky,“ zpíval sbor ve videu, které WDR 2 zveřejnila, ale po vlně nesouhlasných reakcí se jej rozhodla odstranit. „Moje babička si každý den smaží kotletu, protože maso ve slevě téměř nic nestojí,“ zaznělo dále od dětí. V refrénu pak děti opakovaly, že jejich babička se chová bezohledně k životnímu prostředí. V doslovném překladu: „Moje babička je staré prase vzhledem k životnímu prostředí (eine alte Umweltsau)“. Dále v písni zaznívá: „Moje babička už nelétá, je mazaná, místo toho dělá teď desetkrát do roka okružní jízdu parníkem.“ V závěru pak v angličtině výhrůžně zaznělo: „To vám nenecháme projít.“ Píseň je stále k dispozici na nezávislých profilech na sociální síti YouTube:

Televize se snaží obhajovat

Televize v pátek na Facebooku oznámila, že kvůli “rozporuplným” reakcím video smazala. „Dotklo se nás obvinění, že by děti mohly být nějak z naší strany ovlivněny. Tak tomu rozhodně není, přesto jsme se rozhodli video smazat, protože podezření, že by měly být děti ze sboru nějak ovlivňovány, je pro nás nesnesitelné,“ tvrdí WDR 2 na svém profilu. Televize dále zmínila, že se údajně nejednalo o redakční komentář, ale o “nastolení tématu.” Tím měl být mezigenerační rozdíl mezi současnými mladými lidmi a staršími generacemi. Zejména středoškoláci se totiž v končícím roce 2019 zúčastnili celosvětových pochodů za klima (tzv. Pátků pro budoucnost).

Rudolf Hruboň