Zámek Lázeň v Chudenicích v roce 2014; Foto: Tsuga / Wikimedia Commons

Zámek Lázeň v Chudenicích v roce 2014; Foto: Tsuga / Wikimedia Commons

Domácí

SKANDÁL: Hrabě Czernin čerpal evropské dotace na obnovu parku, do kterého je nyní zakázán vstup

Hrabě Karel Eugen Czernin z Chudenic čerpal evropské dotace na obnovu zámeckého parku v Chudenicích, do kterého je nyní zakázán vstup. Zachování přístupu pro veřejnost přitom bývá podmínkou přidělení dotace.

Obnova soukromého parku za evropské peníze

“Vítejte v zámeckém parku Lázeň a užijte vycházkových pěších stezek k poznání staletých jedinečných dřevin,” láká tabule návštěvníky parku:

Foto: Facebook / Vladislav Krumer

Seznamte se s obnovenými trasami pěšin a průhledy na zámek i okolní krajinu malebného parku v anglickém stylu. Jeho regenerace byla včetně přípravných a a projektových prací zahájena v roce 2010,” uvádí se dále na tabuli. Na konci je uvedeno “Park byl rehabilitován v roce 2012 hrabětem Karlem Eugenem Czerninem z Chudenic”.

Foto: Facebook / Vladislav Krumer

Veřejnost má smůlu

Avšak při pokusu o vstup do parku překvapí nemile návštěvníky cedule oznamující, že je do parku vstup zakázán:

Foto: Facebook / Vladislav Krumer

Argumentace možnou odpovědností za škody způsobené návštěvníkům je samozřejmě směšná. Při běžné údržbě zeleně se dá riziko minimalizovat a navíc se dá proti případným škodám běžně pojistit, jinak by u nás musely být uzavřeny pro veřejnost spousty parků a lesů. Každý totiž někomu patří a majitel má z principu odpovědnost za škody, které mohou návštěvníkům vzniknout. Uvedená tvrzení spíše svědčí o zanedbané péči o park a snaze pana hraběte ušetřit za pojištění.

Měkké podmínky přidělování dotací

Tzv. doba udržitelnosti, po kterou musí příjemce evropských dotací plnit podmínky přidělení dotace, je obvykle pouze 5 let, to znamená že v tomto případě uplynula pravděpodobně v roce 2017. Od té doby nemá hrabě Czernin povinnost park zpřístupnit veřejnosti přestože na jeho obnovu byly čerpány evropské dotace.

Zpracoval Rudolf Hruboň