Pro Exekutorskou komoru ČR (EK) pracuje firma, jejímž vlastníkem je jeden z poslaneckých asistentů poslance a předsedy Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marka Bendy (ODS) Alan Hopp. Uvedla to některá dnešní média (např. ZDE a ZDE).
120 tisíc měsíčně za prosazování zájmů EK
Hoppovu firmu Extend s.r.o najalo na základě výběrového řízení ještě předchozí vedení EK, a to za účelem prosazování zájmů komory. Marek Benda přiznal, že s Hoppem jej pojí dlouholetá známost. Smlouva byla podepsaná v dubnu 2015. V té době se komora zavázala za uvedené služby platit paušálně 90 000 korun každý měsíc, ale odměna byla od té zvýšena na 120 000 Kč měsíčně.
Benda vede ve Sněmovně ústavně právní výbor
Poslanec Marek Benda vede ve Sněmovně Ústavně právní výbor, který se zabývá právě zákony spadajícími pod resort spravedlnosti – tedy i úpravou exekucí. Benda se ve Sněmovně i v médiích k otázkám exekucí často vyjadřuje, většinou zastává stanoviska méně vstřícná k dlužníkům.
Stanoviska ve prospěch exekutorů
V roce 2017 například odmítl podpořit tzv. teritorialitu exekutorů, která by omezila podnikání největších exekutorských úřadů. „Jestli mám dluh, tak je mou povinností ten dluh zaplatit, a ne pak chodit po světě a do novin vykládat tklivé příběhy, jak mě nějaký zlý exekutor chce exekuovat, protože já chudáček jsem se zadlužil. Vždycky jsem se já nějak musel zadlužit, vždycky tam musí být soudní rozhodnutí. Není to rozhodnutí toho exekutora,“ prohlásil tehdy Benda v rozpravě.
Benda odmítl větší pomoc lidem v dluhové pasti
U nedávno projednávaného zákona, který měl usnadnit oddlužení lidem v dluhové pasti, zase odmítl podpořit senátní verzi, která by cestu z ní otevřela více lidem. „Nehlasovali jsme pro sněmovní verzi, která nám přišla příliš měkká a příliš se vztahuje na dluhy do budoucna. Představa, že bychom podpořili ještě měkčí senátní verzi, je vysoce nepravděpodobná,“ řekl tehdy deníku Právo. Senátní verze zákona pak skutečně Sněmovnou neprošla.
-rh-