Prohlášení sudetského předáka Bernda Posselta o tom, že poválečné vyhnání sudetských Němců z Československa bylo údajně důkladně plánovanou etnickou čistkou, i nadále vyvolává ostré reakce nejen veřejnosti, ale také některých politiků.
Nehorázná drzost před Vánocemi
Tentokrát se k celé věci v článku pro Haló noviny vyjádřil bývalý místopředseda KSČM Josef Skála (viz ZDE). „Němci tomu říkají Kinderstube. My Češi – slušné vychování. Kdo je má, před Vánocemi si dává záležet dvojnásob. Bernd Posselt je z jiného pytle. K svátkům nám nadělil nehoráznou drzost. O ‘neoprávněném vyhnání Němců’, jehož jsme se měli dopustit po válce. Už si je troufá vydávat za ‘etnickou čistku’, ba ‘chladnokrevně plánovanou’,“ uvedl Skála.
O odsunu rozhodly vítězné mocnosti
Politik se však s tímto tvrzením neztotožňuje, neboť Česko podle jeho poznámky o odsunu Němců ani nerozhodovalo. Udělali to antihitlerovské mocnosti, zatímco iniciátorem byl Londýn. „Dlouho razil i mnohem tvrdší postih. Závěry Postupimské konference jaktěživ nezpochybnili ani západní signatáři. Československo zvolilo humánnější postup. Z odsunu vyloučilo antifašisty i desetitisíce odborníků. Komu nechybí Kinderstube, děkoval by zdvořile i dnes,“ poznamenal Skála.
Mohli jsme být vůči Němcům tvrdší
Pokračoval pak, že reálnou variantou odsunu bylo naproti tomu uplatnění předmnichovských zákonů. „Desetitisíce vlastizrádců by skončily za mřížemi. Na desítky let. Spoustu Hitlerových hrdlořezů by neminul hrdelní trest,“ líčil Skála. „Posselt nás uráží jménem landsmanšaftu. Založili ho zavilí revanšisté. Nacistickými grázly se hemžil i pak. Žízeň po pomstě páchla z desítek jejich lejster,“ upozornil politik.
Posselt zlehčuje zločiny nemající obdoby
Skála je přesvědčen, že Posselt svými slovy „zlehčuje zločiny, nemající obdoby“. „Z jeho kompliců dělá nebohé oběti. Zločin chce přišít zemi, která je poslala ‘Heim ins Reich’. Legitimního postihu se tím velkoryse zřekla,“ všiml si Skála. „Sprostota překročila meze. Nařčení z ‘etnické čistky’ není jen pobuřující. Zakládá obvinění, za něž padají těžké tresty i dnes. A tedy i ‘nárok’ na mamutí ‘odškodnění’. Od země, která se ne a ne dočkat reparací za nacistické zločiny,“ poznamenal Skála.
Vůči provokaci je nutno se razantně ohradit
„Německý velvyslanec na koberec nemusí. Aby se jeho vláda distancovala, nikdo nežádá,“ podotkl Skála. Politik ale trvá na tom, že tato nespravedlnost by neměla být ponechána bez oficiální odpovědi. „A to je hrozba, již nelze přejít jen pár komentáři. Smést ji se stolu musí český stát. Razantně a bez všech okolků. Jménem těch, koho k tomu zavazuje Ústava,“ uzavřel věc Josef Skála.
Zpracoval Rudolf Hruboň