Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN); Foto: Profil J. Síkely na sociální síti

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN); Foto: Profil J. Síkely na sociální síti

Domácí

SÍKELA: Stát v případě nouze omezí vytápění domácností

Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v chodu klíčové složky průmyslu. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Prioritu dostane průmysl

Jeho resort připravil návrh vyhlášky o pravidlech pro vytápění, která by začala platit v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Počítá s vytápěním budov na nižší teploty. Například v obývacích pokojích by lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů Celsia. “Dělali bychom to za cenu toho, že bychom se snažili udržet klíčové složky průmyslu v chodu. To je klíčové i pro samotné domácnosti, protože i oni jsou zaměstnanci celé řady firem nebo jsou odběrateli klíčových produktů některých firem,” řekl Síkela.

Nekonkrétní pomoc domácnostem

Síkela zopakoval, že podle návrhu ministerstva průmyslu by letošní příspěvek pro domácnosti měl být údajně 5000 korun. Dřívější zprávy uváděly, že to budou dokonce jen asi 2000 korun (viz ZDE). Pro výsledný příspěvek budou klíčové odpočty za obnovitelné zdroje a další poplatky. Pokud ministři dosáhnou shody, je Síkela připraven návrh přednést na vládě v následujících týdnech. Řada odborníků kritizuje to, že ve zveřejněném návrhu úsporného tarifu na energie chybějí konkrétní částky. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) k tomu zopakoval novinářům známou mantru, že o nich prý rozhodne vláda na řádném jednání.

Zpracoval Rudolf Hruboň