Ekonomka Markéta Šichtařová; Foto: Profil Markéty Šichtařové na sociální síti

Ekonomka Markéta Šichtařová; Foto: Profil Markéty Šichtařové na sociální síti

Společnost

ŠICHTAŘOVÁ: Socialismus se nevrací z Východu, ale ze Západu

“Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu.” Takový je názor ekonomky Markéty Šichtařové. Uvedla to před časem v rozhovoru pro portál iDNES.cz (viz ZDE).

Evropa v krizi

Manžel Markéty Šichtařové ekonom Vladimír Pikora již před rokem mluvil o tom, že Evropu čeká v řádu měsíců další hospodářská krize. Šichtařová tvrdí, že se jeho prognóza naplnila a krize probíhá. Nejde však jen o recesi ve smyslu hospodářského poklesu. Evropa se podle Šichtařové potýká také s krizí společensko-ekonomickou. „Existuje spousta zombie firem, které přežívají jenom díky tomu, že jsou napojeny na permanentní transfuzi, na permanentní úvěrovou linku,“ uvedla. Podle Šichtařové je Evropská unie promořená neomarxisty. Tvrdí, že se do evropské společnosti vrací socialismus, tentokrát ne z Východu, ale ze Západu. Česká republika je na tom však podle ní lépe, než zbytek EU. „Regulace u nás, ačkoli máme například EET, není zdaleka tak velká jako v Evropě,“ říká Šichtařová.

Na regulace fake news doplatíme

Šichtařová se v rozhovoru zabývá i trendem fake news a říká, že jsou dezinformace obecně přeceňovány a to je nejen zbytečné, ale v některých ohledech i nebezpečné. Podle ní by se tzv. fake news neměly regulovat. „Regulací odnaučíme mladé i starší lidi vlastnímu myšlení, stanou se z nás velice snadné oběti fake news, protože je nebudeme umět rozpoznat,“ argumentovala ekonomka. Navíc je podle ní boj proti desinformacím častěji spíše bojem proti opačným názorům. Podle ní přitom indoktrinace „tím správným názorem“ prostupuje celou společností.

Rudolf Hruboň