Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Společnost

SHADOW BANNING: Nenápadné blokování uživatelů na sociálních sítích

Mizí Vám příspěvky, které jste vložili na sociálních sítích jako je Facebook nebo Twitter? Zjistili jste, že Vaše příspěvky vidíte jen Vy a nevidí je nikdo jiný? Možná jste se stali obětí nového nešvaru, kterým se snaží provozovatelé sociálních sítí znechutit nepohodlné uživatele. Jedná se o tzv. “shadow banning”.

Co je shadow banning?

Tímto názvem se nazývají postupy blokování nebo částečného blokování uživatelů nebo jejich obsahu z online komunity tak, že uživateli nebude ihned zřejmé, že je blokován. Tím, že příspěvky uživatele jsou neviditelné nebo méně viditelné v porovnání s příspěvky jiných uživatelů, je zde pravděpodobnost, že při absenci reakcí na příspěvky uživatele se tento uživatel začne nudit a nebo podlehne frustraci a takové diskuze nebo profily opustí.

Sofistikované blokování

Shadow banning je sofistikovanější metoda blokování nepohodlných uživatelů. Pokud je totiž uživatel zablokován přímo, ihned se to dozví a může podniknout kroky, jak se tomuto blokování vyhnout, např. založením nového profilu. V případě shadow banningu tomu tak ale není, neboť uživatel se může domnívat, že se může jednat o technické chyby dané sociální sítě apod.. Většina takových uživatelů v tom případě zanechá dalších pokusů o vkládání nových příspěvků bez toho, že by vymýšleli náhradní strategie.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň