Britský princ Andrew; Foto: Titanic Belfast / Wikimedia Commons

Britský princ Andrew; Foto: Titanic Belfast / Wikimedia Commons

Zahraniční

SEXUÁLNÍ DELIKTY: Britský princ Andrew asi unikne spravedlnosti

Americký ministr spravedlnosti William Barr potvrdil, že britský princ Andrew asi nebude vydán do USA v souvislosti s vyšetřováním sexuálních zločinů zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. „Žádáme od něho poskytnutí jistých důkazů,“ upřesnil Barr. Uvedl to britský server BBC (viz ZDE).

Nespolupracuje na vyšetřování

Prokuratura už požádala o svědectví syna královny Alžběty II. a bývalého Epsteinova blízkého přítele. Americký prokurátor Geoffrey Berman ale sdělil, že „princ opakovaně odmítl žádost o rozhovor“ a že čtyři měsíce dává na vědomí, že se výslechu nepodrobí„Pokud má vážně zájem podílet se na vyšetřování, má u nás dveře otevřené a očekáváme sdělení, kdy ho můžeme čekat,“ vyzval prince. Princovi právníci tvrdí, že Andrew už dříve prý několikrát spolupráci nabídl.

Podezřelý ze znásilnění nezletilé

Šestašedesátiletý Epstein byl zatčen loni v červenci kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku. Jedna z finančníkových obětí Virginia Giuffreová vypověděla, že ji princ Andrew na Epsteinův popud jako náctiletou několikrát donutil k sexu. Andrew obvinění popírá a tvrdí, podobně jako další lidé, se kterými byl Epstein vídán, že o finančníkových sexuálních deliktech údajně nevěděl.

Rudolf Hruboň