Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

SENILNÍ BIDEN už děsí nejen Američany

Americký prezident je už od začátku svého mandátu znám svými zhoršujícími se jak kognitivními, tak fyzickými schopnostmi vykonávat náročný úřad. Během uplynulé návštěvy Evropy se dopustil opět několika přeřeknutí, která museli vysvětlovat jeho asistenti.

Blábolení v Polsku

Nejdříve, když mluvil s americkými jednotkami v Polsku, neobratně naznačil, že by za chvíli mohly být nasazeny na Ukrajině. „Uvidíte to sami, až tam budete,“ řekl Biden, když mluvil o hrdinství Ukrajinců. Zaměstnanci Bílého domu ve Washingtonu pak rychle museli vysvětlovat médiím, že prezident opravdu nenaznačuje, že by Spojené státy chtěly nasadit armádu na Ukrajině.

Podobná situace se opakovala ve větším během Bidenova proslovu ve Varšavě. „Proboha, tento muž přece nemůže zůstat u moci,“ řekl v závěru projevu o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Výrok vyvolal nadšení i rozpaky, ale ani tento nevydržel. Během pár minut opět Bidenovi podřízení ve Washingtonu ujišťovali média, že změna režimu v Rusku prý není oficiální stanovisko současné administrativy.

Nic si nepamatuje

Po návratu do Spojených států pak během tiskové konference Bidena zpovídal reportér Fox News Peter Doocy. Neobáváte se, že ostatní světoví vůdci začnou pochybovat o tom, že Amerika je zpátky, když některé z vašich velkých výroků jsou pak zpětně opravovány? tázal se Doocy. „Co je opravováno?“ ptal se Biden. „Jenom během posledních několika dnů to znělo, že říkáte, že americké jednotky míří na Ukrajinu, znělo to, jako že říkáte, že je možné, že USA použijí chemické zbraně, a také to znělo, že voláte po změně režimu v Rusku,“ odvětil Doocy. „Žádný z těch tří příkladů se nestal,“ zapřel Biden.

Problémy se zhoršují

Ze zmíněných příkladů je evidentní, že Bidenovy zdravotní problémy se prohlubují. Ukazují na  jeho postupující senilitu a demenci. Přestože má spoustu poradců, kteří mu vše připravují a on je jen loutka, která vystupuje v popředí, nedokáže vždy ani opakovat připravené texty a prohlášení. Více nebezpečné je to, že je to vrchní velitel amerických ozbrojených sil a také člověk, který má u sebe tzv. jaderný kufřík. Nepředpokládatelný zkrat v jeho hlavě tak může přivést celý svět na pokraj třetí světové války. Americká administrativa si zatím vážné Bidenovy problémy nepřipouští, ale je možné, že nebude moci ze zdravotních důvodů dokončit mandát a nastoupí místo něj viceprezidentka Kamala Harrisová.

Zpracoval Rudolf Hruboň