Martin Kupka (ODS/SPOLU); Foto: Profil M. Kupky na sociální síti

Martin Kupka (ODS/SPOLU); Foto: Profil M. Kupky na sociální síti

Domácí

SELHÁNÍ: Kupka přiznal, že vláda nenakoupila dostatek plynu do zásobníků

V českých plynových zásobnících máme plyn jen zhruba na měsíc. V pořadu Partie Terezie Tománkové to přiznal ministr dopravy Martin Kupka (ODS/SPOLU).

Selhání nové vlády

Podle někdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) měla vláda nakoupit po začátku války dalších 200 milionů kubíků plynu, ale rozhodla se spekulovat o příjmech a výnosech rozpočtu a nakonec nic nekoupila. Současná zásoba je někde na úrovni 480 milionů kubíků, což dokáže v případě odpojení plynu z Ruska chod Česka udržet jen asi na třicet dní podle počasí, může to být 28 nebo také 34,“ uvedl Kupka s tím, že tlak ze strany Vladimira Putina je bohužel realita. Podle Kupky není prý malá zásoba plynu chybou ani současné ani minulé vlády. „My musíme přicházet s opatřeními, která budou reálná a nezatíží zbytečně rozpočet,“ tvrdil Kupka.

Katar nás nezachrání

Na květen se plánuje cesta Kupky a ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) do Kataru. Cílem cesty je navázat obchodní vztahy, řekl Kupka. Zástupci vlády by mohli v Kataru jednat mimo jiné i o dodávkách plynu, který by mohl ale nahradit plyn z Ruska jen částečně, zmínil v diskuzi po Kupkově vyjádření bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Katar však preferuje dlouhodobé dodávky a 90 až 95 procent jeho vývozu LNG se týká právě dlouhodobých dodávek, kdy jsou smlouvy uzavřené na roky dopředu. Navíc zkapalněný zemní plyn (LNG) je podstatně dražší než ruský plyn.

Zpracoval Rudolf Hruboň