Ohledně kauzy údajného ruského agenta s ricinem, který má ohrožovat některé české lokální politiky, se postupně dostávají na světlo neuvěřitelné informace. Např. že celá kauza byla vyvolána anonymní zprávou, kterou obdržela BIS. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE).
Rozvědka věří anonymu
Případ by zřejmě nikdy nespatřil světlo světa, kdyby na přesun údajného cizího zpravodajského důstojníka nedostala tip česká kontrarozvědka BIS. Právě u ní přistál dopis od anonyma. Obsahoval několik sdělení, která zalarmovala české bezpečnostní složky. Anonym uvedl identitu diplomata včetně toho, že u sebe má mít jedno nebo dvě zavazadla a v nich dva jedy. Dosud se psalo, že u sebe měl mít ricin, kromě toho však agent přepravoval údajně i saxitoxin. Anonymní pisatel rovněž upozornil, že prý hrozí nebezpečí dvěma pražským politikům – primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a starostovi Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Následovalo okamžité rozhodnutí ve vztahu k českým politikům. Primátor Hřib a starosta Novotný dostali na pokyn policejního prezidenta Jana Švejdara speciální policejní ochranu. Do skupiny chráněných osob následně přibyl i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
Záměrný únik informací?
Ještě před vyšetřením kardinální otázky – zda s sebou diplomat přivezl smrtící jedy – však došlo k vyzrazení skutečnosti, že Češi o možném riziku vědí. Týdeník Respekt 27. dubna otiskl článek nazvaný Muž s ricinem, v němž popsal přílet Rusa s diplomatickým krytím. Nejen v reakci na to se tuto středu uskutečnilo setkání šéfa BIS Michala Koudelky a policejního prezidenta Jana Švejdara se členy sněmovního výboru pro bezpečnost. Civilní kontrarozvědka rovněž podala trestní oznámení, aby se únik prověřil. Zcela nepochopitelné se proto jeví, kdo měl zájem na medializaci. Pomineme-li BIS, jež by podala trestní oznámení sama na sebe, a šéfa policie Švejdara, který by riskoval bezpečnost chráněných politiků, o něž pečovali jeho lidé, věděl o ruském agentovi omezený okruh ústavních činitelů. Z nich největší podezření podle dosavadních poznatků ulpívá na resortu ministerstva zahraničí. Česká diplomacie se v té souvislosti odmítla k případu vyjádřit.
Čučkaři opět zklamali
Zpackaný případ má několik vážných dopadů. Není jasné, jak dlouho ještě budou mít tři zmínění čeští komunální politici policejní ochranu, neboť dosud není zřejmé, zda se do Česka smrtící látky skutečně dostaly, či ne. Také se neví, jestli se měli skutečně stát terčem útoku. V Česku přitom stále pobývá zmíněný ruský diplomat, který měl být podezřelým kurýrem. Česko si zadělalo na problémy i ve vztazích s Moskvou. „Jestliže jste u jakéhokoli cestujícího objevili vražednou látku, jak to, že jste ho vpustili? A jak to, že jste mu umožnili zůstat na vašem území? To je dle mého nemyslitelné,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. U části veřejnosti se dále otřásla důvěra v práci českých tajných služeb. Do nezáviděníhodné pozice se pak dostala česká strana také u spojenců. Ti úniky takto citlivých informací nemají rádi, protože to svědčí o špatné úrovni zabezpečení informací u zpravodajských služeb v dané zemi.
Zpracoval Rudolf Hruboň