Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

IVERMEKTIN: Když všichni mlčí, někdo křičet musí

Na serveru Novinky zveřejnil své prohlášení šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný. Ohrazuje se v něm vůči mediální kampani České televize (ČT) vůči deníku Právo a serveru Novinky v souvislosti s informováním o léku Ivermektin, který je nově používán proti koronaviru (viz ZDE). Zveřejňujeme podstatné pasáže tohoto prohlášení.

Cenzura jako metoda práce ČT?

“Ve středu mě požádala redaktorka pořadu České televize Newsroom o vyjádření k výrokům na Twitteru kritizujícím, že ten den byly na první straně Práva uveřejněny hned čtyři články o Ivermektinu, jako nadějném přípravku na léčbu COVIDu-19. A že je použijí ve svém nedělním pořadu. Druhý den je zveřejnili na svém facebookovém profilu. Milé bylo, že mi kolegové z Newsroomu dali prostor k tomu, abych sdělil širšímu publiku, než sleduje jejich pořad, co si o tom všem myslím. Méně milé už bylo, že bez upozornění či zdůvodnění vyškrtli celý závěrečný odstavec mého textu, který se dotýkal i České televize.”

Nadějný lék v mimořádné době

“Žijeme v mimořádně vážné době, kdy se hraje o zdraví a životy mnohých z nás. Ale i o velké peníze. Nepodezírám apriori nikoho z ničeho, ale pobuřuje mě, jakým zbytečným překážkám a dezinformacím čelí lék, u nějž byly loni na jaře objeveny silné antivirové a protizánětlivé vlastnosti a jehož bezpečnost je prověřena třiceti lety bezproblémového používání. Ano, Ivermektin je antiparazitikum, což je jiná indikace než léčba COVIDu-19, ano, používá se dodnes i k léčení zvířat a v ČR není pro léčbu lidí registrován, a ano, stále chybí velká klinická studie, která by ho jednoznačně doporučila pro léčbu COVIDu.”

Lék fungující proti koronaviru

“Na druhé straně už existuje velké množství zkušeností z terénu, potvrzujících, že proti koronaviru funguje. Řadu z nich jsme zveřejnili, včetně slovenské lékařky Andrey Letovanské či brněnského lékaře Michala Rezka, který jako první u nás zkusil Ivermektin nasadit svým pacientům. Žádný z nich nemluvil o Ivermektinu jako o „zázračném léku“, pouze jako o léku, který v praxi funguje, nejlépe je-li aplikován v prvních dnech projevů symptomů nemoci. Přitom se vždy potvrdilo, že je pro pacienty bezpečný, což ve čtvrtek konečně konstatoval i český SÚKL.”

Ivermektin má právo dostat šanci

Mezitím ale u nás umírá s COVIDem každý týden na tisíc pa­cientů. Než bude na světě studie, která ještě ani v Oxfordu nezačala, budou na přístrojích bojovat o život tisíce a tisíce našich spoluobčanů, z nichž mnoho ve velkém utrpení zemře. Jsem rád, že premiér Andrej Babiš pochopil, že si tento lék zaslouží dostat šanci. Chybí mi už vyrovnat jen poslední dluh. Tím je ten zcenzurovaný závěr mé odpovědi redakci Newsroomu. Zní takto: Vážená kolegyně, doufám, že až se po čase ukáže, kolik lidí bylo vyléčeno díky Ivermektinu, než se dostali na řadu k očkování, zamyslíte se nad tím, proč třeba Česká televize tomuto léku prakticky nevěnovala žádnou pozornost. Ujišťuji vás také, že bude-li třeba, popíšeme články o Ivermektinu i další první strany Práva.”

Redakčně upravil Rudolf Hruboň