Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman; Foto: Repro YouTube.com

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

ŠÉF ŽALOBCŮ ZEMAN chce zmírnit postihy. Dohoda o trestu má být možná i u vraždy

Šéf státních žalobců překvapil odbornou i širokou veřejnost návrhem na zmírnění trestů i pro nejtěžší zločince. Dle jeho názoru by měli mít možnost např. i vrazi smlouvat o výši trestu. Chce také zvýšit podíl peněžitých trestů.

Výhoda pro movité zločince

Nejvyšší žalobce, který v úterý představil výroční zprávu o činnosti za rok 2019, dlouhodobě horuje za zvyšování podílu peněžitých trestů. Mezi jednotlivými soudy přitom existují často propastné rozdíly v používání tohoto potrestání. „Jsem spokojen s pozitivním trendem při ukládání peněžitého trestu, ne s celkovou výší. Byl bych spokojen, kdyby ta činila okolo čtyřiceti procent. Jsem rád, že stoupá počet soudů, kde se to pohybuje okolo třetiny trestů, vidím v tom do budoucna velkou možnost,“ prohlásil Zeman s tím, že za posledních pět let vzrostl počet těchto sankcí čtyřnásobně.

Dohoda o trestu i pro vrahy

S tím souvisí také dohoda o vině a trestu, kterou loni státní zástupci uzavřeli jen se 160 obviněnými. „Tam je prostor pro změnu k lepšímu. Nebránil bych se takové možnosti ani u případů, jako jsou například domácí vraždy. Když je to výsledek dlouhotrvajících problémů v té rodině, proč by to nešlo?“ otázal se Zeman. Ruku v ruce s tím jde podle Zemana také snaha o změnu ve vnímání trestu vězení. „U nás je stále to, že kdo nejde do vězení, jako by nebyl potrestaný. To je podle mě potřeba změnit. Dokážeme společnost přesvědčit o tom, že není nutné vězení? Jiné tresty mohou být levnější pro společnost a přitom efektivnější,” tvrdil dále Zeman.

Pokles kriminality se zastavil

NSZ ve své zprávě konstatoval, že v loňském roce mírně vzrostla kriminalita. Počet zahájených trestných řízení loni meziročně stoupl zhruba o 2000 na téměř 212 tisíc. Státní zástupci podali obžalobu na 32 965 lidí, a také na 315 firem. Na dalších 37 614 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Počet zahájených trestných řízení klesal od roku 2013. „Zatím nedokážeme říci, proč se pokles loni zastavil. Jestli je to trend, jestli to zůstane na této úrovni, nebo se ta křivka zvedne zpět, kdy kriminalita začne stoupat,“ dodal Zeman.

Rudolf Hruboň