Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Generál Jiří Šedivý; Foto: Repro E15.cz

Domácí

ŠEDIVÝ: Mobilizace je zlomový bod, Rusko získá převahu

Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku je zlomový bod, domnívá se bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Na frontě se vytvoří pro Ukrajinu poměrně složitá situace, kdy Rusko nebude mít k dispozici kvalitnější vojsko, ale bude mít převahu v kvantitě.

Zlomový bod konfliktu

Záležet ale bude, jak Rusové mobilizované útvary použijí. Šedivý to řekl v reakci na projev ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. „Je to zlomový bod. V tomto okamžiku je zřejmé, že Rusové dospěli k závěru, že jsou vyčerpány všechny možnosti posilování vojsk, které jsou nasazené na Ukrajině,“ řekl a připomněl předchozí snahy Ruska posílit armádu vytvořením praporů z jednotlivých oblastí, zapojením žoldnéřů z takzvané Wagnerovy armády nebo vězňů ochotných válčit.

Až 300 tisíc vojáků navíc

Šedivý očekává nasazení novodobých záloh, které má Rusko k dispozici. Vybírat může z vojáků základní služby, kterých je každoročně povoláváno asi 300 tisíc a kteří procházejí dvanáctiměsíčním výcvikem. Podle Šedivého z nich může ruské vedení vybrat ročníky a odbornosti, které potřebuje. Mohou být mezi nimi třeba ženisté, spojaři, letečtí technici nebo i třeba piloti. Zároveň bude Rusko zřejmě aktivovat starší bojovou techniku, na kterou jsou vojáci vycvičeni. „Takže můžeme čekat, že se objeví například starší typy tanků T-72 a podobně,“ dodal.

Složitá situace pro Ukrajinu

Řekl, že na frontě částečná mobilizace znamená vytvoření pro Ukrajince poměrně složité situace. „Protože Rusové v tomto okamžiku nebudou mít asi kvalitnější vojska, ale budou mít převahu v kvantitě. Což se na některých směrech může zdát jako poměrně významné,“ uvedl. „Uvidíme, jak ta vojska použijí a jestli budou mít nějakou dobu na stmelení těch mobilizovaných útvarů a jejich přípravu před nasazením,“ dodal. Potřeba je podle něj nejméně měsíční sladění vojáků. Záleží ale na tom, jaká vojska bude Rusko připravovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň