Karel Schwarzenberg; Foto: Reprofoto TV Nova

Karel Schwarzenberg; Foto: Reprofoto TV Nova

Zahraniční

SCHWARZENBERG: Krize na Ukrajině je divadlo

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro TV Nova prohlásil, že dle jeho názoru k žádnému válečnému incidentu na Ukrajině nedojde. Jedná se podle něj jen o jedno velké divadlo (viz ZDE).

Putin není Hitler ani blázen

Ruská invaze na Ukrajinu měla podle informací Američanů již začít. “To jsou informační hádky, které jak Rusové, tak Američané hrají. Stejně jako to, že stahují své lidi z ambasád,” míní čestný předseda TOP 09. Podle něj je správné, že Česko na toto divadlo nepřistoupilo. Karel Schwarzenberg totiž nevěří, že by tam mělo dojít k válečnému konfliktu. “Prozatím to tak nevypadá. Inscenuje se veliké divadlo, ale nemám dojem, že Putin by chtěl válku. On není Adolf Hitler, není blázen, ale velmi racionálně uvažující člověk, kterému je jasný poměr sil mezi Západem a Ruskou federací,” myslí si Schwarzenberg.

Na Rusko se můžeme spolehnout

​Podle něj by pro Putina válka znamenala zničení nejen Ruska, ale i jeho samotného. Cíl je prý jiný. “Jedním z nich je podmanit si do jisté míry Ukrajinu. Rusové považují Ukrajinu za svůj majetek a jsou nešťastní, že Ukrajinci jsou samostatní a vážně usilují o demokracii. To by bylo příliš velké pokušení pro Rusy samotné,” nastiňuje svůj náhled na situaci bývalý ministr zahraničí. Jedna z možností je podle něj, že bude Rusko usilovat o něco jako protektorát. “Jen přemýšlím, co bych dělal, kdybych byl na Putinově místě,” říká Schwarzenberg. Podle něj Rusko není nebezpečné a můžeme se na něj spolehnout. 

Zpracoval Rudolf Hruboň