Německý kancléř Olaf Scholz; Foto: Borja Puig de la Bellacasa / Wikimedia Commons

Německý kancléř Olaf Scholz; Foto: Borja Puig de la Bellacasa / Wikimedia Commons

Zahraniční

SCHOLZ: Nebudeme dodávat smrtící zbraně na Ukrajinu

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že je striktně proti dodávkám německých zbraní na Ukrajinu. Zdůraznil, že si to nepřejí němečtí občané. Scholz to v neděli řekl v pořadu německé televizní stanice ARD.

Německo nedodává zbraně do krizových oblastí

„Spolková vláda má již mnoho let jasnou politiku, že nebudeme dodávat do krizových oblastí a že nebudeme dodávat smrtící zbraně na Ukrajinu,“ řekl Scholz krátce před odletem do USA. Tak to měla má předchůdkyně, tak to bylo správně a správné to i zůstane,“ uvedl kancléř, který nahradil Angelu Merkelovou loni v prosinci. Scholz přitom zmínil, že se z řad veřejnosti ozývají i jiné hlasy, ale že většina Němců to vidí stejně jako on. „Ale mojí povinností je dělat to, co je v zájmu německého lidu a co je v tomto případě také názorem občanů naší země.“

Nevybíravá kritika od “spojenců”

Německo za tento postoj čelí nevybíravé kritice ze strany NATO i od předáků ukrajinského režimu. “Spojenci” Německa tvrdí, že během ukrajinské krize prý vyvíjí příliš malý tlak na Rusko. Západ rozpoutal v posledních týdnech novou protiruskou kampaň pod záminkou údajného záměru Moskvy napadnout Ukrajinu. To Kreml opakovaně odmítl s tím, že skutečným cílem nové kampaně je zvýšení vojenské přítomnosti USA a NATO v blízkosti ruských hranic a zneužití Ukrajiny k vojenskému dobrodružství zaměřenému proti Rusku.

Zpracoval Rudolf Hruboň