Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (Starostové a nezávislí); Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (Starostové a nezávislí); Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Domácí

SCHIZOFRENIE OPOZICE: Nouzový stav bude pokračovat. Na žádost hejtmanů

Vláda v neděli schválila vyhlášení nového nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů. Poté, co prodloužení stávajícího stavu nouze Sněmovna ve čtvrtek neschválila, byla toto podle podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jediná možnost.

Dobrá zpráva pro tuto zemi

„Mám pro občany dobrou zprávu. Vláda na základě jednání s hejtmany vyhlásila od pondělí stav nouze. Situace není dobrá, v Česku se rozšiřuje britská mutace,“ uvedl premiér po jednání s hejtmany. V neděli o půlnoci tak naváže na nynější nouzový stav. V platnosti tak zůstává zákaz nočního vycházení a uzavření maloobchodu a služeb. Stejně tak zůstávají zavřené restaurace, skiareály či fitness centra. Vláda přijala jen několik menších úprav, které se týkají například zrušení omezení otevíracích hodin úřadů či nových pravidel pro knihovny. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí.

Opoziční hejtmani obrátili

Nouzový stav byl prodloužen na základě jednotné žádosti hejtmanů a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Většina hejtmanů, kteří patří k opozici současné vlády, se tak postavila proti politikům jejich mateřských stran, kteří tento týden ve Sněmovně návrh na prodloužení nouzového stavu odmítli. Po krátkozrakém a nepromyšleném kroku svých šéfů totiž zjistili, že bez nouzového stavu by hlavní odpovědnost za opatření proti šíření epidemie koronaviru padla právě na jednotlivé kraje. Včetně finanční zátěže, kterou v době nouzového stavu nese stát.

Zpracoval Rudolf Hruboň