Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

SCHIZOFRENIE: Biden vyhlásil vůči Rusku sankce, nechce prý ale zvyšovat napětí

Americký prezident Joe Biden předvedl v posledních dnech vůči Rusku schizofrenní přístup. Na jedné straně vyzývá prezidenta Putina k setkání, na druhé straně vyhošťuje ruské diplomaty a zavádí vůči Rusku nové sankce.

Chce prý snížit napětí

Biden podle televize CNN řekl, že oznámené sankce jsou prý „přiměřenou” odpovědí na údajné ruské kybernetické útoky a vměšování se do prezidentských voleb. Opatření mohla být podle něj prý tvrdší, ale rozhodl se k tomu nepřistoupit. Dalšímu napětí se chce údajně vyhnout. „Chceme stabilní a předvídatelný vztah,” tvrdí americký prezident. Zároveň upozornil, že prý nebude váhat a přistoupí v budoucnu k dalším opatřením, pokud se Moskva bude nadále vměšovat do americké demokracie.

Schůzka s Putinem

Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil naději, že se v létě v Evropě sejde s ruským prezidentem na americko-ruském summitu, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi navrhl při úterním telefonickém rozhovoru. „Cesta kupředu je skrze pozorný dialog a diplomatický proces,” poznamenal Biden. Vzhledem k aktuálnímu vyhoštění ruských diplomatů a zavedení dalších sankcí vůči Rusku je však k tomuto návrhu Moskva zatím zdrženlivá. Jako odpověď vyhostí Rusko stejný počet amerických diplomatů.

Zpracoval Rudolf Hruboň