Stínová ministryně financí Alena Schillerová; Foto: Profil A. Schillerové na sociální síti

Stínová ministryně financí Alena Schillerová; Foto: Profil A. Schillerové na sociální síti

Domácí

SCHILLEROVÁ: Podpora vlády pro chudé nepokryje ani inflaci

Za nedostatečné považuje rozhodnutí vlády zvýšit životní minimum od začátku dubna pouze o 10 procent stínová ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Absolutně to nepokryje inflaci, 10 procent je málo,“ uvedla Schillerová.

Vláda odmítla výraznější podporu

Trojicí návrhů poslanců ANO, které reagují na rostoucí ceny energií, vláda odmítla. Zaujala negativní stanovisko jak k nulové DPH na elektřinu a plyn, návrhu na využití peněz z prodeje emisních povolenek na kompenzace domácnostem i návrhu na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. „Většina zemí pomáhá plošně, což naše vláda nedělá,“ řekla k tomu stínová ministryně financí Alena Schillerová. Vláda podle ní zcela pominula navýšení příspěvku na mobilitu, po čemž volají ti, kterých se to týká.

Jurečka prosadil naprosté minimum

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu při jednání vlády prosadil růst životního i existenčního minima jen o 10 procent. „Dotkne se to asi 350 tisíc občanů,“ řekl po jednání vlády. „V situaci, kdy je země takovým způsobem zadlužená jako Česká republika, pro vládu je důležité, aby dělala opatření, která jsou cílená, která nerozdají desítky miliard korun plošně,“ uvedl k tomu ve středu v rozhovoru pro iDNES.cz Jurečka.

Zpracoval Rudolf Hruboň