Stínová ministryně financí Alena Schillerová; Foto: Profil A. Schillerové na sociální síti

Stínová ministryně financí Alena Schillerová; Foto: Profil A. Schillerové na sociální síti

Domácí

SCHILLEROVÁ: ceny energií se utrhly ze řetězu

Ceny v Česku prudce rostou. Zářijová inflace se v meziročním vyjádření dostala na 18 procent. Nejvíce kvůli drahým energiím. „Všechno to přichází pozdě a je to obrovský chaos,“ kritizovala vládu šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Řešení přicházejí pozdě

„My už to tady řešíme několikátou Partii. Všechno to přichází pozdě a je to obrovský chaos. Od února říkáme ‚pojďte zastropovat‘. My ale jen slyšíme, že je to populistické řešení,“ uvedla Alena Schillerová. Předsedkyně poslanců hnutí ANO zmínila, že by se ceny energií měly stropovat u výrobců. „Vláda ale místo toho nechala ceny utrhnout ze řetězu. Vláda teď chytá kočku za ocas, jak se říká lidově,“ dodala. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/Spolu) oponoval, že “se na celounijní úrovni schyluje k dohodě zastropování cen plynu.” Nedokázal ale říci, kdy k dohodě dojde a kdy bude moci česká vláda zvést konkrétní a účinnou podporu firem.

Inflace na 30letém maximu

Meziroční míra inflace dosáhla v září rovných 18 procent. Oproti srpnu se tempo růstu cen zvýšilo o 0,8 procentního bodu. Meziměsíční inflace dosáhla 0,8 procenta. Vyplývá to z dat, která 11. října zveřejnil Český statistický úřad. Na zrychlení meziročního tempa zdražování měly největší vliv ceny zemního plynu. Ty se v porovnání s loňským zářím zvýšily o téměř 86 procent, meziměsíčně pak o 15,2 procenta. Výrazně vzrostla také cena elektřiny nebo tuhých paliv. Ceny pohonných hmot meziměsíčně o čtyři procenta klesly, v meziročním vyjádření ale byly o více než pětinu vyšší. O desítky procent zdražily rovněž některé potraviny, zejména mouka, drůbeží maso, máslo nebo mléko.

Zpracoval Rudolf Hruboň