Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Zahraniční

SCHALLENBERG: Stabilitu v Evropě nelze dosáhnout bez Ruska

“Evropa může žít v míru a bezpečnosti jen spolu s Ruskem.” Prohlásil to ve středu 26. ledna ministr zahraničí Rakouska Alexander Schallenberg ve vysílání televizní stanice ORF.

Stabilita nebude bez Ruska

Trvalá stabilita a bezpečnost v Evropě se dá zajistit nikoli proti Rusku, ale spolu s Ruskem. Můžeme to říci naopak: trvalá stabilita a bezpečnost pro Rusko se dá zajistit nikoli proti Evropě, ale s Evropou,“ řekl diplomat ve vysílání televizní stanice ORF. Podotkl, že ve vztazích Evropy a Ruska nelze ignorovat zeměpisnou a politickou realitu, protože Rusko je nejen největší stát Evropy, ale i její největší soused. Podle jeho slov nastává „nová éra konfrontace“, sám ale vystoupil proti sankcím vůči projektu plynovodu Nord Stream 2 a upozornil na závislost Evropy na ruském plynu.

Virtuální nebezpečí z Ruska

V západních médiích se dříve nejednou objevily články o údajně možném ruském vpádu na Ukrajinu. Západní státy kvůli tomu opakovaně vyhrožují Rusku zavedením nových sankcí. Moskva nejednou podobné dezinformace vyvrátil. V průběhu tiskové konference 23. prosince odpověděl ruský prezident Vladimir Putin na otázku o údajných plánech vpádu na Ukrajinu. Podle jeho slov kvůli podobným prohlášením vzniká dojem, že naopak ukrajinská strana „připravuje třetí operaci“ vůči Donbasu a Krymu.

Zpracoval Rudolf Hruboň