Nadija Savčenková; Foto: YouTube CC-BY / Wikimedia Commons

Nadija Savčenková; Foto: YouTube CC-BY / Wikimedia Commons

Zahraniční

NADIJA SAVČENKOVÁ: Pád ukrajinské princezny

Bývalá ukrajinská vojenská pilotka Nadija Savčenková, odsouzená v Rusku za napomáhání vraždě novinářů a později oslavovaná jako hrdinka Ukrajiny, zcela pohořela v nedávných parlamentních volbách na Ukrajině. Získala pouhých 8 hlasů. Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Savčenková byla národní hrdinkou

Savčenková se stala se svými protiruskými postoji brzy po prozápadním převratu na Ukrajině v roce 2014 národní hrdinkou. Když byla na východě země zatčena pro podezření z účasti na vraždách novinářů a souzena v Rusku, její sláva dosáhla stádia mučednice. K jejímu propuštění vyzývali nejen ukrajinští, ale také třeba někteří čeští politici podporující na Ukrajině nově nastolený režim. Nakonec se ke své účasti na vraždách novinářů přiznala (viz ZDE), byla odsouzena a následně vyměněna za dva ukrajinské politické vězně. Po návratu na Ukrajinu si začala užívat nově nabyté slávy. V rámci propagandy ukrajinského režimu zavítala i do ČR, kde ji nadšeně přivítali představitelé strany TOP09:

K. Schwarzenberg, M. Kalousek, M. Ženíšek a N. Savčenková v lednu 2017; Foto: Veronika Rejmanová / top09.cz

Upadnutí v nemilost

Její další osud ale potvrdil stálou platnost přísloví že “revoluce požírá své děti”. Savčenková se poté, co se stala poslankyní ukrajinského parlamentu, rozhádala s tehdy vládnoucí oligarchickou klikou prezidenta Porošenka, který ji nechal nakonec obvinit z vlastizrady a uvěznit. Savčenková byla oficiálně podezřelá z přípravy teroristických činů v Kyjevě. Podle Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny měla plánovat teroristické útoky v budově parlamentu a ve vládní čtvrti. Savčenková čelila možnému trestu od pěti let odnětí svobody až po doživotí. V dubnu 2019 byla propuštěna, nicméně stíhání zastaveno nebylo.

Skutečné důvody perzekuce

Savčenková záhy po svém návratu na Ukrajinu započala aktivity směřující k normalizaci vztahů s Ruskem a se separatisty na východě Ukrajiny. V prosinci 2016 po setkání s vůdci separatistické Doněcké lidové republiky, se kterými jednala o propuštění ukrajinských zajatců, byla Savčenková vyloučena z poslanecké frakce Baťkivščina někdejší premiérky Tymošenkové, dokonce začala být označována za „zrádkyni“. Tehdejší předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij kritizoval Savčenkovou slovy: „My vystupujeme kategoricky proti jednání s teroristy a proti amnestii vrahů Ukrajinců.“ Savčenková také postupně začala kritizovat přední představitele Ukrajiny za korupci a rozkrádání státu.

Rudolf Hruboň