Ilustrační foto: Scott Bauer / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Scott Bauer / Wikimedia Commons

Zahraniční

SANKCE přispěly k potravinové soběstačnosti Ruska

Kreml se rozhodl bránit vůči sankcím starou prověřenou metodou: náhradu dovozového zboží je potřeba zajistit doma. A proto se ruská vláda stále snaží najít finanční prostředky navíc, aby pomáhala domácím podnikům a výrobcům.

Ruští obchodníci se částečně přeorientovali ze “sankčních” států na ty, které se nezapojily do nesmyslné sankční války. Rozvíjejí s novými partnery obchodní vztahy, importují zboží z jiných zemí a exportují své výrobky také do jiných států. Navíc pomohly gigantické finanční “injekce”, které vláda poskytla domácím výrobcům. Ve více odvětvích se Rusko z importéra toho nebo jiného zboží přeměnilo na jeho exportéra. Týká se to i dovozu a vývozu zemědělské produkce.

Například analytici ruského Centra mezinárodního obchodu uvádějí, že loni razantně narostl ruský export zeleniny. Tržby za prodej zeleniny vzrostly o 63,4% a dosáhly 402,5 milionu amerických dolarů. Nejvíce vzrostly prodeje bobovitých plodů až o 53% (nebo 322,4 milionu USD), o 43,2% narostl export mouky a obilovin, o 11,7% se zvýšil export masa apod. Ruští zemědělci ochotně vyvážejí svou produkci a bezproblémově umí uspokojit domácí trh.

Ruští analytici zdůrazňují, že v Rusku se odehrává skutečný “zeleninový boom”, zapříčiněný evropskými a americkými sankcemi: domácí výrobci vycítili svou šanci, získávají od státu obrovskou finanční pomoc a znásobili svou výrobu. Samozřejmě, výhodou je i to, že Evropa sama se vzdala aktivit na ruském trhu a domácí výrobci nepociťující konkurenci “ze Západu” vyrábějí potraviny jako na běžícím pásu.

Předseda výboru pro otázky rozvoje velkoobchodu i maloobchodu, společenského stravování a služeb Moskevské obchodně-průmyslové komory Michail Mandaľjan poukázal na obrovský rozvoj “skleníkového hospodářství”, když zemědělské podniky a soukromníci ve velkém pěstují zeleninu ve sklenících. “Velkou výhodou je, že tento byznys se dá snadno podpořit a rozvíjet, vždyť je úplně jedno, kde se tyto skleníky nacházejí – na jihu či na severu. Máme obrovské možnosti a určitě se vyplatí více investovat do tohoto byznysu, zvětšovat produkci a exportovat zeleninu,” dodal.

Ruští analytici připomínají, že loni měli v Rusku vynikající úrodu brambor. Kvůli devalvaci rublu se cena ruských brambor stala mimořádně výhodnou pro zahraniční nákupčí a Rusko začalo exportovat brambory ve velkých množstvích – samozřejmě i domácí trh byl nasycen. Analytici poukazují na to, že sankce nejsou věčné a zahraniční exportéři se zase budou chtít probojovat na ruský trh, jenže bude to velmi těžké: většinu míst již zaplnili domácí výrobci, které navíc nejen povzbuzuje, ale i štědře “sponzoruje” ruská vláda.

Rudolf Hruboň